Vizeler Hakkında

2019 yılı seyahatlerimiz için vize işlemleri her bir turdan en erken 40 gün öncesinde başlanacaktır. Elçiliğin aşağıda belirtilen listeye ek olarak yeni evrak talep etmesi halinde değişiklikler katılımcılarımıza eposta ile iletilecektir. 

Vize Açıklamaları

Herhangi bir yurtdışı seyahatini gerçekleştirebilmek için İlçe Nüfus Müdürlüklerinden (Umuma Mahsus Pasaport / Bordo Pasaport) ve İl Nüfus Müdürlüklerinden (Hususi / Yeşil Pasaport) temin edeceğiniz bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Ardından seyahat edeceğiniz ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulaması halinde o ülkenin vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. Avrupa’ya gerçekleştirilecek programlarda Schengen vizesi olarak adlandırılan ve seyahat edeceğimiz ülkelere geçiş hakkı sağlayan çok girişli bir vize işimizi görecektir.

“Gençler Geziyor” destekçilerine kolaylık olması açısından bugüne kadar vize konusunda elimizden gelen yardım ve desteği bugüne kadar herhangi bir çıkar gözetmeden sağlamaya çalıştık. Avrupa seyahatlerimizde; yine seyahat süresince geçerli hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaportu olan ya da seyahat süresince geçerli Schengen vizesine sahip bordo pasaportu olan katılımcılarımız, vize ile uğraşmadan seyahatimize katılabileceklerdir.

Herhangi bir pasaportu bulunmayanlar;

Seyahatimize katılmaya hak kazanıp da herhangi bir pasaportu olmayan arkadaşlarımızın katılacakları seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli bir pasaportunun bulunması gerekmektedir. Bu bağlamda her bir katılımcımızın 2019 yılı sonuna kadar geçerli pasaportunun bulunması gerekmektedir. Ancak daha sonra da yurt dışına çıkma ihtimalinize karşın her defasında defter bedeli ödememek için artan harç bedelleri ile uzun süreli pasaporta sahip olabilirsiniz. Aksi taktirde 133,50 tl defter bedeli ve 248.40 tl harç bedeli ile toplam 381.9 tl’ye (geçen yıl 308,8 tl ve ondan önceli yıl da 269,5 TL idi)  1 yıl geçerli bir bordo pasaport temin edebilirsiniz. Daha uzun süreli geçerli pasaport için gerekli harçları öğrenmek için tıklayınız. Resmi gazetede yayınlanan kanun değişikliği ile 25 yaş altı öğrencilerden pasaport harç ücreti alınmayacaktır. Sadece defter bedeli ödeyeceklerdir.

Pasaport defter ve harç bedelini bankaya uğramadan kredi kartınızla intraktif vergi dairesi linkinden kolayca ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi pasaport randevunuz sonrasında yapınız. (http://www.gib.gov.tr/)

Umuma Mahsus Pasaport İçin Gerekli Belgeler

• Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı
• Harç ve cüzdan bedeli makbuzu
• 2 adet biyometrik fotoğraf
• Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)
• Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi
• Varsa eski pasaport
Pasaport Randevusu Almak İçin Tıklayınız.

Pasaportunuzu temin ettikten sonra aşağıda size daha sonra acentemiz tarafından yapılacak rehberlik ile Mayıs ayı itibariyle vizelerinizi temin edebileceksiniz.

Bordo pasaportu olup da Schengen vizesi bulunmayanlar; 

Bordo (umumi) pasaporta sahip arkadaşlarımız schengen vizelerini yetkili acente aracılığı ile 130 € karşılığında temin edebileceklerdir. Vize işlemleri ücretine koordinasyon bedeli, kargo masrafları, seyahat sağlık sigortası ücreti dahildir.  [Not: Pasaportunuzun en az 2019 yılı sonuna kadar geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.]

Vize işlemleri için aşağıda belirtilen belgeleri toparladıktan sonra yetkili acentemiz kontrollerini yapacak ve sizler için uygun bir güne vize randevusu alacaktır. Vize işlemleri için daha önce parmak izi vermedi iseniz  1-2 saatlik bir işlem için ikamet şehrine göre Ankara, İstanbul ya da İzmir’deki vize ofislerine şahsen gelinmesi gerekmektedir. Hangi şehirde görüşmeye gireceğinize dair liste aşağıda verilmiştir.

İkamet adresi Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Kırklareli olanlar İstanbul ve İzmir ofislerinde diğer tüm şehirlerde ikamet edenler de Ankara‘dan başvurularını yapacaklardır.

Vize İçin Gerekli Genel Belgeler

– Vize Başvuru formu (37 numaralı bölüm ve form sonunda yer alan bölümün imzalanması şarttır) (Form size gönderilecektir)
– Umuma Mahsus Pasaportunuz Aslı (En az 2019 yılı sonuna kadar geçerli)
– Varsa Eski Pasaportların aslı
– Kimlik Fotokopisi
– Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (e-devletten, konsolosluğa verilmek üzere)
– İkametgah (Yerleşim yeri) Belgesi (e-devletten)
– 2 adet arka fonu beyaz biometrik fotoğraf (35mm*45mm schengen vizesine uygun özelliklerde)
– Yeni tip pasaportlar için ise sadece kimlik bilgilerinin yazılı olduğu ve işlem görmüş sayfaların fotokopisi gereklidir (Ör: Daha önce Shengen vizesi aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfanın fotokopisi).
– Konsolosluğa hitaben yazılı dilekçe (dilekçe örneği size gönderilecektir)

Çalışanlar İçin Ek diğer Belgeler
– Memurlar için görev yazısı ve personel kimlik fotokopisi
– Yurt dışı İzin Yazısı (öğretmenler tatil döneminde olacağı için izin yazısına ihtiyaçları olmayacak)
– SGK işe giriş bildirgesi ve e-devletten barkodlu SGK hizmet dökümü
– Son 3 ay maaş bordrosu imzalı kaşeli
– Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı bakiyeli hesap dökümü (bakiyeli olmalı en az 3 bin tl)
– Varsa tapu, araç ruhsatı vb. belgelerin fotokopileri
Özel sektörde olanlar için her biri iş yeri amiri tarafından kaşeli imzalı işyeri evrakları: faaliyet belgesi aslı (son 3 ayda alınmış olmalı), vergi levhası fotokopisi, oda sicil kaydı aslı (son 3 ayda alınmış olmalı), imza sirküsü fotokopisi, tic. sicil gazetesi fotokopisi)

Öğrenciler İçin Ek Diğer Belgeler

– Öğrenci Belgesi (e-devletten)
– Gelir Kaynağınızın olmaması nedeni ile Ailenizden Temin Etmeniz Gereken Belgeler

* Aile Reisi çalışıyor ise;
. Memurlar için görev yazısı
. SGK işe giriş bildirgesi ve e-devletten barkodlu SGK hizmet dökümü
. Son 3 ay maaş bordrosu imzalı kaşeli
. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (ikamet adresi yazılı olmalı)(aile bağınızı göstermeli)
. Masrafları karşılayacağına dair dilekçe (dilekçe örneği size gönderilecektir)
. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı bakiyeli hesap dökümü ve varsa tapu, araç ruhsatı vb. belgeler
. Özel sektörde olanlar için her biri iş yeri amiri tarafından kaşeli imzalı işyeri evrakları: faaliyet belgesi aslı (son 3 ayda alınmış olmalı), vergi levhası fotokopisi, oda sicil kaydı aslı (son 3 ayda alınmış olmalı), imza sirküsü fotokopisi, tic. sicil gazetesi fotokopisi)

* Aile Reisi emekli ise;
. Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (e-devletten) (ikamet adresi yazılı olmalı)(aile bağınızı göstermeli)
. Masrafları karşılayacağına dair dilekçe (dilekçe örneği size gönderilecektir)
. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı hesap dökümü (bakiyeli olmalı en az 3 bin tl), varsa tapu, araç ruhsatı vb. belgeler)

* Aile Reisi işveren ise; 

. Oda sicil kayıt sureti aslı
. Faaliyet belgesi aslı
. Vergi levhası fotokopisi
. İmza sirküleri fotokopisi
. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (e-devletten) (ikamet adresi yazılı olmalı)(aile bağınızı göstermeli)
. Masrafları karşılayacağına dair dilekçe  (dilekçe örneği size gönderilecektir)
. Gelir kaynaklarınızı ve/veya ekonomik durumunuz belirten belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı bakiyeli hesap dökümü (bakiyeli olmalı en az 3 bin tl), varsa tapu, araç ruhsatı vb. belgeler)

Belgeler çok gibi görünse de kolaylıkla temin edilecek belgeler olduğundan bir gün içerisinde tamamını toparlayabilirsiniz. Dilekçe örnekleri ve başvuru formu katılımı onaylanan kişilere gönderilecektir.

Önemli Not: Vize başvuru ücretleri başvurunuz olumsuz olarak da sonuçlansa iade edilmemektedir. Bu kural schengen vizesi veren tüm ülke elçilikleri için geçerli bir koşuldur ve istisnası bulunmamaktadır.