SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

. Otobüs ile onca gün yolculuk yorucu olmuyor mu?
Açıkça söylemek gerekirse tüm katılımcıların aklına ilk gelen soru bu oluyor. Bizler de şehirler arası birkaç saatlik otobüs yolculuğunda bile yorulup sıkıldığımız için sizleri çok iyi anlıyoruz. Ancak bizlerin değil katılımcıların tabiri ile bu yolculuk abartısız 10 gün daha yapılır vakit sıkıntımız olmasa. Bir kaç gece yolculuğu dışında güzergahımızı üzerindeki şehirler arası uzun mesafeler olmadığı için ve sık sık mola verdiğimiz için yorgunluk hissi olmuyor. Ayrıca tüm günü şehirleri gezmekle geçirdiğiniz için ister istemez otobüste rahatlıkla uyuyabiliyorsunuz. Bu sayede bir sonraki güne tamamen enerjik bir şekilde başlıyorsunuz. Önceki projelerimize katılan arkadaşlarımızın bu konudaki düşüncelerini sizlerle paylaşacağımız ropörtaj videolarından da öğrenebilirsiniz.

2017 yılı programımızda konaklanan gece sayısının (8 gece kahvalt dahil) otobüste yolculukta geçen gece (7 gece türkiye çıkışı dahil) sayısından fazla olması ve gün aşırı konaklama yapılmasıdır. Bu sayede gün aşırı otelde konaklıyor, duşunuzu alıyor ve keyifle yolculuğunuza devam ediyor olursunuz.

. Şehirleri bu kadar kısa sürede nasıl geziyoruz. Yeterli zamanınım oluyor mu?
Koordinatörler her kente girmeden önce dağıttığı haritalar ve tavsiyeler ile kısa sürede kentin önemli yerlerini gezebilmeniz için stratejiler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Gezi takvimini de incelediğinizde bazı şehirlere tam gün ayırdığımızı ve konaklamaları da orada yaptığımızı düşünürsek her şehri tam anlamıyla gezebileceğiniz kadar bir zaman ayırıyoruz. Ancak bir şehri anlamak, tanımak ve hissetmek bırakın günleri aylar hatta yıllar alabilir. Ancak böylesine bir proje ile daha sonra uzun bir süre kalmak isteyeceğiniz şehre karar verebilir daha sonra yapacağınız ziyaretlerde kendi görüşlerinize göre planlama yapabilirsiniz.

. Yemek ve İçecekler katılım bedeline dahil mi?
Katılım bedeli Ankara ve İstanbul hareket noktasından gezi tamamlanıp hareket noktasına dönünceye kadar ortaya çıkan ulaşım, geçiş ve otoban ücretleri ve konaklama masraflarının kişi başına düşen miktarını kapsamaktadır. Katılım bedeline yeme-içme dahil değildir. Ancak katılımcıların koku yapmayan yiyecekleri (konserve, sandviç, kek, börek vb.) yanlarına almalarına müsaade edilmektedir. Kente girişlerde kahvaltı yapabileceğimiz yerlerde mola veriyor ve hepbirlikte soframızı paylaşıyoruz. Böylece şehirlerde yeme-içme ve gezmek için harcayacağınız paralar yerinde duruyor olacaklar.

. Bu projeler için ne kadarlık bir bütçe ayırmalıyım?
10 günlük bir Avrupa turu için 250€ yeterli olacaktır ancak alacağınız hediyelere ve lüks merakınıza göre bu miktar artacaktır. Örneğin Budapeşte’ye gittiğinizde Budin kalesini ücretsiz gezebilecekken, kalede 10-15€ luk hediye ya da restoran harcamanız olabilir, 7€ ya akşamüstü bir saatlik bir tekne turu yapabilir, 10€ akşam yemeği yiyebilir ve gece eğlencesinde 5-10€ arasında bir harcama yapabilirsiniz. Ancak çok uygun olması nedeni ile Niş’te en fazla 10 € harcayabilirsiniz. Dediğimiz gibi harcayacağınız miktar size bağlı olacaktır.

. Nasıl yerlerde ve hangi koşullarda konaklama yapacağız? Diğer geceler otobüste mi kalınacak?
Konaklamalar bölümünde kalınacak yerlere ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz. Diğer geceler otobüs hareket halinde olacaktır. Gece ihtiyaç için molalar verilecek onun dışında durulmayacaktır.

 . Otobüste ikram yapılacak mıdır? Yanımıza neler almalıyız?
Avrupa’da su pahalı olduğu için (2€ ve civarı) gezi süresince yeterli olacak miktarda su yanımıza alıyoruz ayrıca çay ve kahve de ikram edilmektedir. Ancak sıcak ikramı yol durumuna göre yapılmaktadır ve gençler geziyor oluşumu yaklaşımı çerçevesinde size hizmet edecek host veya hostes olmayacaktır. Katılımcılar kendi çöplerini toplayacağı gibi dönüşümlü olarak sıcak ikramlarında yardımcı olacaklardır.

. Daha önce projelerinize katılan kişilere gezi ve sizin hakkında soru sorabilir miyiz?

Bizler 3. kişilerle herhangi bir şekilde daha önce tanıştığımız arkadaşlarımızın kişisel bilgileri paylaşmıyoruz ancak katılımcıların görüşlerine hem hatıra defteri bölümünden hem de sitede linkini verdiğimiz ropörtajlardan ulaşabilirsiniz?

 

Not: Sorularınızı bilgi@genclergeziyor.com adresine gönderebilirsiniz.