Sosyal Projeler

Başkent Gençlik Hareketi Derneği Gönüllüleri ve “Gençler Geziyor” Oluşumu Kurucuları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını “Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar” ile birlikte Mavi Göl’de düzenledikleri piknikle kutladılar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile düzenlenen organizasyonda çocuklar ve onlara rol model olabilecek abi ve ablaları, uzman eğitmenler eşliğinde doyasıya eğlendiler.

5Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ILO ile işbirliği çerçevesinde kurulan “Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi” kurulduğu günden bugüne kadar binlerce çocuğun kötü alışkanlıklardan korunmasını sağlamakla kalmadı, birçoğunun da suça itilmesinin önüne geçti.

Çocukların kişisel gelişimlerine yönelik merkezde verilen eğitimler ve sunulan imkanların yanısıra Sivil Toplum ile ortaklaşa düzenlenen bu tür organizasyonlar sunulan hizmetlerini tamamlar niteliktedir. Ayrıca gençlerin bu tür faaliyetler ile Türkiye’deki gönüllülük çalışmalarına katkıda bulunmaları da ayrı bir artıdır.

Gönüllülerimizden yorumlar;

Deniz Çetecioğlu, “Çocuklar oyun heveslerinin yanında derslerine de çok ilgililer, piknikte dahi matematik dersinde kendilerine yardımcı olmamı istediler, elimdeki not defterini isteyip çarpım tablosunu çalıştılar. Çocuklar inanılmaz zekiler ve diğer çocukların kurs, özel ders ve birçok imkanı varken Büyükşehir Belediyesinin fırsat eşitliğini sağlamak adına yaptığı bu hizmetler olağanüstü. Bu piknik etkinliğinden bizleri haberdar ettiği için”Gençler Geziyor” ekibine çok müteşekkirim..”

10

Fuat Salman “Onlara adanmış bu günde çocuklarla olmak, onlarla vakit geçirmek bana çok iyi geldi. Onları piknik süresince fotoğrafladım, onların gülümsemesini yakalamaktan ziyade buna vesile olmak çok sevindirici”

Ayşe Ebru Sarı Karagöl “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi onlar için önemli bir günde bu etkinliğe yer verilmesi çok anlamlı oldu. Bizler hem çocuklarla kaynaştık hem de eğitmenleri ile aralarındaki ilişkiye tanık olduk, eğitmenlerin de çocuklar üzerinde çok emeği olduğunu gördük ”

Derya Karagöl “Çocukların rahat bir şekilde geçiremedikleri çocukluk dönemini bizlerle doyasıya ve özgürce yaşamalarına vesile olduğumuza inanıyorum. Bu tür etkinliklerin sık sık düzenlenmesi ve her çocuğumuza ulaşılması çok önemli, bir avukat olarak çocuklarımızın suça karşı korunmasını çok önemsiyorum.

Gençler Geziyor Oluşumu Kurucularından Osman Muzaffer Afyon ” Gençler Geziyor oluşumu, maddi imkânları zorlamadan geleceğimizin mimarı gençlerin yurtdışı tecrübesi kazanmasını, gezmesini, anlamasını ve Dünya’ya çok daha farklı bir pencereden bakabilmesini amaçlamaktadır. Ancak bunu başarmaya çalışırken bizlerin bilgi ve birikimlerine ihtiyaç duyabilecek, o hayaller ile geleceklerini inşa edecek çocuklarımıza ulaşmak özelilikle 23 Nisan’da bunu gerçekleştirmek bazı hayallerin çok çok daha ötesinde. o yüzden Gençler Geziyor olarak bu etkinliğin organizasyonunda çok keyifli bir şekilde yer aldık.

Başkent Gençlik Hareketi Derneği Başkanı Ömer Faruk Sarı “Bu etkinlik hep aklımızda olan bir etkinlikti. Yıllardır merkezden haberdar olan birisi olarak, onlarla geçirilecek her anın çok değerli olduğuna inanan birisiyim. Çocuklarımızla birlikte olmak aslında geleceğimiz ile birlikte olmak emin adımlarla yarınlara uzanmak anlamına gelmektedir. Sevgiyle büyüyen çocuklar, sağlam toplumların inşasındaki en önemli harçtır. Bizlere bu etkinlikte desteklerini sunmaktan çekinmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü’ne şükranlarımı sunarım”111

 

İşitme Engelli Dostu Kentler & Uluslararası İşaret Dili Projesi

Workshop Summary

20 learners from ten different LLP countries participated to the workshop titled as “Deaf Friendly Cities & International Sign Language” held in Ankara, Turkey between the dates 18 – 24 September 2012. International Sign Language Training course is given to the learners who became able to express themselves in sign language where the courses are given by professional sign language interpreters and deaf people during their stay in Ankara in particular the first two days in potently. In order to increase local awareness rising, the participants met with Mayor of Ankara which facilitates to start up new services for deaf community. One of the most important activities of the workshop is the “Conference on Deaf Friendly Cities” where over 50 people excluding the press take part in. Conference attenders benefit from the international experiences of all these participating countries.  Ankara Parliamentary who has an active role on the legislations for handicapped people and working with deaf people in particular, attended to the workshop which allows bringing the deaf community and the decision makers together once again.  Learners did not only share the deaf friendly applications with the conference attenders but also encourage them to take initiative and become more active on anything instead of someone on behalf of them. The results and the effectiveness of the workshop take place in local and national press which helps to draw attention of society.

Short Silent Movie The last but not the least a silence short movie recorded by starring of the learners and deaf actor. In order to prevent social exclusion, the deaf people have the right to access all services provided by both public and private institutions. The movie touch on one of the basic issue that anytime a deaf could encounter and shows how the issue can be solved by an easy remarkable way.

Thanks to the workshop, the experiences in 10 LLP countries are shared and 20 learners are trained not only for international sign language but also the issues, solutions and point of view in regard to disadvantaged groups particularly deaf people. The positive and effective outputs will make a great contribution on enriching deaf people’s rights.