Lübliana Hakkında

Slovenya’nın başkenti Ljubljana, ülkenin kültürel, ekonomik, bilimsel, politik ve yönetsel merkezi durumunda. Save ve Ljubljanica nehirleri üzerinde kurulu olan kent, Alpler ve Akdeniz arasında, Slovenya’nın tam merkezinde yer alıyor. Kentin isminin Slovence “sevgili” kelimesinden türediği iddia edilse de, Latince “aluviana” adı verilen nehirden de geldiğini söyleyenler var. Kentin yerinde eski zamanlarda Romalıların kurduğu Emona şehrinin olduğu biliniyor. Ancak kavimler göçü sırasında bu şehir yıkıldı ve Bavyera Herzogturm yönetimi tarafından bir koloni kenti olarak tekrar kuruldu. Bu yüzden ortaçağ sonlarından itibaren halkın büyük bir bölümü Almanca konuşuyordu. 1918 ile 1991 yılları arasında Yugoslavya topraklarında kalan kent, Slovenya’nın kurulmasıyla başkent oldu.

ljubljana-12Kenti genel olarak görmenin yolu Ljubljana Kalesi’ne çıkmak. Kalede özel bir gözlem kulesi var. Kent merkezinden yürüyerek ya da araçla çıkmak mümkün. Kent merkezine yapılacak bir tur, mimari tarihin içinden geçmeye benzer. İtalyan barok, rönesans ve art nouveau döneminden kalan eserler arasından yürümek büyük bir keyif. Ljubljana bir tarafıyla tamamen Avusturya kenti gibi yaşıyor. Nehir kıyısındaki pek çok kafe, yaz aylarında ve özellikle ağustosta ortaya çıkan müzisyenler bu havayı güçlendiriyor.

Ljubljana ünlü mimarları Joze Plecnik tarafından planlanan yapılarıyla ünlü. Tromostovje adıyla bilinen köprü bu mimarın en önemli eserlerinden. Kentin simgesi olan taş köprü, üç katlı yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca şehrin simgesi olan ejderhanın heykelinin bulunduğu Ejderha Köprüsü de görülmesi gereken bir yapı.

Özellikle kentin içindeki belediye binası, kale, eski şehir meydanı, France Preseren meydanındaki Fransız kilisesi, Sloven Ulusal Kütüphanesi, Zale mezarlığı ve Tivoli Parkı görülecek yerlerin başında geliyor.

Sentjakıbski köprüsünün güneyinde, Ljubljanica teraslarının batısında halkın özellikle hafta sonlarında buluştuğu bir alan var. Kentin pazarı da görülmeye değer. Özellikle cumartesileri St. Nikolai Kilisesi çevresinde balık pazarı ve ikinci el sanat pazarı çok rağbet görüyor.

Slovenya’nın merkezi Ljubljana için kültür çok önemli. Hatta “Kultarr Günü” adıyla yılda bir günü milli bayram ilan eden tek ülke de Slovenya. Her yıl kentte 14 uluslar arası festival, 10 bin üzerinde kültürel etkinlik, konser, tiyatro, gösteri sergileniyor.

Ülkenin ilk müzik kuruluşu Academia Philharmonicorum, 1701’den bu yana önemli isimleri ağırlamış. Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms bu akademinin konuklarından bazıları.

En orijinal kültür alanlarının başında, alternatif bir sahne olan Metelkova geliyor. Tiyatro, radyo, film ve televizyon alanlarında eğitim veren akademi öğrencileri ve farklı sanatçılar buraya gelip performans sergiliyorlar. Ayrıca pek çok sergi, parti ve benzeri organizasyona da ev sahipliği yapıyor Metelkova. Kentte 15 müze, 42 sanat galerisi, 11 tiyatro, 150 kadar kütüphane bulunuyor.

Gece eğlencesinin ilk adımını canlı müzik yapan restoran barlar oluşturuyor. Yaz aylarında nehir kenarındaki kafeler de geç saate ladar açık. Diskolarda sabaha kadar eğlenmek mümkün. Kentte çok iyi caz ve rock barlar var. Elektronik müzik partileri de revaçta.

Slovenya mutfağı Balkan, İtalyan ve Orta Avrupa yemekleriyle şekilleniyor. Ünlü yemeklerinden “karst prosciutto” domuz bacağından yapılıyor. Geleneksel yemeklerinden “štruklji”, içi et ya da sebze ile doldurulan bir tür mantı. “Žganci”, karabuğdaydan yapılan bir tür keşkek. En çok tanınan Sloven yemeği “potica” da mayalı hamurdan yapılan ve genellikle cevizle doldurulan bir tür hamur tatlısı. Bu yemekler dışında dünya mönülerinden örnekler sunan pek çok restoran bulunuyor.

Orta ölçekte bir Avrupa başkenti olan Ljubljana’da tanınmış markaların yanı sıra, yerel tasarımcıların ürettiği kıyafetler bulunabilir. Ayrıca cam, kristal ve antikalar da alışveriş meraklılarının ilgisini çekebilir. Kent merkezinde pek çok şey bulmak mümkün; en büyük alışveriş merkezi şehir dışında yer alıyor. Dükkânlar 08.00 ile 19.00 saatleri arasında çalışıyor. Cumartesileri 13.00’te kapanan dükkânlar pazar da çalışmıyor.