Vize Bilgileri Agustos 2014

Aşağıdaki bilgiler 2014 için güncellenmiştir. Vize kolaylığı gibi bir gelişme olması durumunda vizelerin daha düşük bir ücretle ve daha az belge ile alınması mümkün olacaktır. Gelişmeler olması halinde sayfamız güncellenecektir.

Vize Açıklamaları

Herhangi bir yurtdışı seyahatini gerçekleştirebilmek için Emniyet Müdürlüklerinden temin edeceğiniz bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Ardından seyahat edeceğiniz ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulaması halinde o ülkenin vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. Avrupa’ya gerçekleştirilecek programlarda Schengen vizesi olarak adlandırılan ve tüm AB (İngiltere hariç) ülkelerine geçiş hakkı sağlayan çok girişli bir vize işimizi görecektir.

“Gençler Geziyor” destekçilerine kolaylık olması açısından bugüne kadar vize konusunda elimizden gelen yardım ve desteği bugüne kadar herhangi bir çıkar gözetmeden sağlamaya çalıştık. Bu projemizde; yine seyahat süresince geçerli hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaportu olan ya da seyahat süresince geçerli Schengen vizesine sahip bordo pasaportu olan katılımcılarımız, vize ile uğraşmadan projemize katılabileceklerdir.

Herhangi bir pasaportu bulunmayanlar;

Projemize katılmaya hak kazanıp da herhangi bir pasaportu olmayan arkadaşlarımızın 15 Şubat 2014  tarihinden sonra alacakları 1 yıl süre geçerli bordo pasaportlar yeterli olacaktır. Ancak daha sonra da yurtdışına çıkma ihtimalinize karşın her defasında defter bedeli ödememek için artan harç bedelleri ile uzun süreli pasaporta sahip olabilirsiniz. Aksi taktirde 75 tl defter bedeli ve 140.5 tl harç bedeli ile toplam 215.5 tl’ye (geçen yıl 207.20 TL idi)  1 yıl geçerli bir bordo pasaport temin edebilirsiniz. Daha uzun süreli geçerli pasaport için gerekli harçları öğrenmek için tıklayınız. Pasaport için gerekli evraklar için tıklayınız.

Pasaportunuzu temin ettikten sonra aşağıda belirtilen vize alma metotlarından birini tercih edebilirsiniz.

Bordo pasaportu olup da Schengen vizesi bulunmayanlar; 

Bordo (umumi) pasaporta sahip arkadaşlarımız için schengen vizesine sahip olmanız için iki alternatifimiz bulunmaktadır. (Türk vatandaşları olmayanlar için güzergah üzerindeki ülkelerden ayrı ayrı vize almaları gerekebilir o nedenle TC vatandaşı olmayan arkadaşlarımızın bize danışmalarını tavsiye ederiz.) [Not: Pasaportunuzun en az 2015 yılı Mart ayı başına kadar geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.]

Vize İçin Gerekli Genel Belgeler

– Vize Başvuru formu (37 numaralı bölüm ve form sonunda yer alan bölümün imzalanması şarttır) (Form size gönderilecektir)
– Umuma Mahsus Pasaportunuz Aslı (En az 1 Mart 2015 tarihine kadar geçerli)
– Varsa Eski Pasaportların aslı
– Kimlik Fotokopisi
– 2 adet arka fonu beyaz biometrik fotoğraf (35mm*45mm schengen vizesine uygun özelliklerde)
– Yeni tip pasaportlar için ise sadece kimlik bilgilerinin yazılı olduğu ve işlem görmüş sayfaların fotokopisi gereklidir (Ör: Daha önce Shengen vizesi aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfanın fotokopisi). Eski Tip pasaportlar için Pasaportların 1,2,3,4,5,6,7 ve sonuncu sayfalarının fotokopileri.
– Konsolosluğa hitaben yazılı dilekçe (dilekçe örneği size gönderilecektir)

Çalışanlar İçin Ek diğer Belgeler
– SGK işe giriş bildirgesi fotokopisi ve SGK hizmet dökümü (Memur ise görev yazısı yeterlidir)
– Son 3 ay maaş bordrosu
– Gelir kaynaklarınızı ve/veya ekonomik durumunuz belirten belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı bakiyeli hesap dökümü (bakiyeli olmalı en az 3 bin tl), tapu, araç ruhsatı vb. belgeler)
– Özel sektörde olanlar için (işyeri evrakları fotokopileri: faaliyet belgesi, vergi levhası, oda sicil kaydı, imza sirküsü, tic. sicil gazetesi)
– Bankadan antetli ıslak imzalı mevduat durum yazısı

Öğrenciler İçin Ek Diğer Belgeler

– Öğrenci Belgesi (ilk kez alanların okulları aranacağından öğrenci işleri çalışanlarına ulaşabilecekleri bir iletişim numarası belirtilmeli)
– Gelir Kaynağınızın olmaması nedeni ile Ailenizden Temin Etmeniz Gereken Belgeler

* Aile Reisi çalışıyor ise;
. SGK işe giriş bildirgesi fotokopisi ve SGK Hizmet Dökümü (Memur ise görev yazısı yeterlidir)
. Son 3 ay maaş bordrosu
. Vukuatlu nüfus kayıt örneği
. Masrafları karşılayacağına dair dilekçe
. Gelir kaynaklarınızı ve/veya ekonomik durumunuz belirten belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı bakiyeli hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. belgeler)

* Aile Reisi emekli ise;
. Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
. Vukuatlu nüfus kayıt örneği
. Masrafları karşılayacağına dair dilekçe
. Gelir kaynaklarınızı ve/veya ekonomik durumunuz belirten belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı hesap dökümü (bakiyeli olmalı en az 3 bin tl), tapu, araç ruhsatı vb. belgeler)
. Bankadan antetli ıslak imzalı mevduat durum yazısı

* Aile Reisi işveren ise; 

. Oda sicil kayıt sureti aslı
. Faaliyet belgesi aslı
. Vergi levhası fotokopisi
. İmza sirküleri fotokopisi
. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
. Vukuatlu nüfus kayıt örneği
. Masrafları karşılayacağına dair dilekçe
. Gelir kaynaklarınızı ve/veya ekonomik durumunuz belirten belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bankadan kaşeli ve imzalı bakiyeli hesap dökümü (bakiyeli olmalı en az 3 bin tl), tapu, araç ruhsatı vb. belgeler)
. Bankadan antetli ıslak imzalı mevduat durum yazısı

Belgeler çok gibi görünsede kolaylıkla temin edilecek belgeler olduğundan bir gün içerisinde tamamını toparlayabilirsiniz. Dilekçe örnekleri ve başvuru formu katılımı onaylanan kişilere gönderilecektir.

Vize için isterseniz kendiniz gideceğimiz ülkelerden konaklama yapacağımız (Macaristan ya da Hollanda) ülkelerden birinden schengen vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda 60€ vize parası ve 10€ seyahat sigortası masrafınız olacaktır. Ancak ikinci bir seçenek olarak projemizi gerçekleştirmemizde aracı olan seyahat acentası aracılığı ile 120€ karşılığında başvurunuzu yapabilirsiniz. İki seçenekten birini seçebilirsiniz bizim için iki metodunda bir farkı yoktur sadece acenta aracılığı ile alacağınız daha garanti olacaktır. Ancak vize başvuru ücretleri başvurunuz olumsuz olarak da sonuçlansa iade edilmemektedir. Vize kolaylığı getirilmesi halinde vize parası olarak belirtilen 60€ ücretin 35€’ya düşmesi ve vize için gerekli evraklarda azalma olması beklenmektedir. Böyle bir gelişme olması halinde vize masraflarınız azalacaktır.