Hatırlatmalar

Arkadaşlar otobüsle yapılan Avrupa turlarında insanların aklına ilk gelen, ve kesinlikle “EN BÜYÜK YANILGI” ya düştükleri konu, otobüsle birkaç gün konaklama ile onca ülkenin gezilemeyeceği, inanılmaz yorucu olacağı, işkenceye dönüşeceği vb. önyargılardır. Bu yorumların seyahat tecrübe edilmeden yapılması son derece yanlıştır. Daha önce bu tarz Avrupa turlarına katılan birçok insana tek tek sorsanız, her biri size doyurucu bilgiler sunacaktır. Gerçekten konsept olarak mükemmel bir organizasyon olan otobüsle Avrupa turu fikri, ömür boyu kopmayacak inanılmaz dostlukların oluştuğu, her dakikasını doya doya yaşadığınız bir eğlenceye dönüşmektedir.. Bir şehirden bir şehire 3-4 saatlik yolculuklara bile otobüsle gitmekten nefret eden insanları adeta otobüs bağımlısı yapmakta evi gibi hissettirmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu, geziler biterken ayrılık vakti geldiğinde, herkesin birbirine ağlayarak sarılması, bir sonraki buluşma için can atmasını görerek tecrübe etmektir.

2017, 2018 ve 2019 yılı programlarımızın bir diğer önemli özelliği de gün aşırı otel konaklamaları içermesidir. Yani 1 gece yol 1 gece konaklama yapılmasına özen gösterilmektedir.  Bu sayede yorulmadan keyifle yolculuğunuza devam ediyor olursunuz.

Gezi programları, yani gezeceğimiz destinasyonlardaki uğradığımız şehirler ve buralarda duracağımız saatler konusunda bütün katılımcıların farklı talepleri olabilmektedir… Bazen burası güzel, burada fazla duralım, ya da burada birşey yok hemen hareket edelim, veya yolumuzun üzerinde şu şehre de mutlaka uğrayalım gibi taleplerde bulunabilmektedir. Size sunduğumuz programlar rastgele haydi şu tarafa gidelim yol üstündeki şehirlere uğrayalım modunda hazırlanmış programlar değil, bilakis  üzerinde haftalarca düşünülmüş, tecrübelerle sabit olan, otobanından şehir girişlerine kadar en ince detaylar göz önünde bulundurularak üzerinde tabiri caizze mühendislik yapılarak hazırlanmış programlardır. Maalesef bu iş aynı renkleri bir araya getirdiğimiz kübik yapboz oyuncaklar gibi. Bir yeri çektiğinizde diğer taraf bozulmakta ve belki de bütün plan alt üst olmaktadır. Bu yüzden gezi süresince bu konuda hassas davranmanızı ve koordinatörlerimize bu tür tekliflerle gelmemenizi rica ediyoruz. (Örneğin Pisa’ya da uğrayalım :) bizler özellikle örneğin Floransa gibi iyi destinasyonlarda daha fazla zaman geçirmeniz gerektiğine inandığımız için sadece fotoğraf çekmek için talep edilen şehirleri programımızdan çıkartıyoruz.

Bir diğer konu; bagaj konusu.. arkadaşlar bilindiği gibi otobüste 50 kişinin bagajı bulunmakta, zaten zar zor sığan bu bagajlar her seferinde çıkarıldığı zaman düzgün bir şekilde tekrar yerine konmasının zorluğunun yanında çok vakit kaybı olmaktadır. Bu yüzden valizleriniz sadece konaklamalarda bagajlardan çıkarılıyor ve konaklama sonrası araca tekrar yükleniyorlar. Yolculuk esnasında valizlerinize erişim sağlanamamaktadır. Herkesin yanında küçük bir sırt çantası getirmesi, konaklamalar arası zaman diliminde giyeceklerini bu çantaya koyması, sonra her konaklamadan sonra yenilemesi tavsiye edilir.

Arkadaşlar daha önceki gezilerimizden edindiğimiz hatta bizzat yaşadığımız bazı tecrübelere dayanarak uğradığımız şehirlerde kesinlikle tek başına dolaşmamanız tavsiye edilir. Geceleyin gezerken başımıza gelebilecek sıkıntıların yanında, hırsızlık olayı da bir çok şehirde yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Lütfen en az 2-3 kişilik gruplar halinde hareket edelim. Daha önce yaşadığımız olayları tekrar yaşayıp moral ve enerjimizin düşmesine izin vermeyelim. Cüzdan, pasaport vb. yurtdışında son derece önem arz eden önemli kişisel eşyalarımıza dikkat edelim. Ne kadar uyarılsa da bunlar yaşanıyor fakat yaşanan sıkıntıları ve sonuçları düşünüldüğünde tekrar tekrar belirtmemizde fayda var.

Bizler mizaç olarak asla sert olmayan, bu işe kesinlikle ticari bir faaliyet olarak bakmayan, daha çok eğlenmek ve özgürlüğü hissetmek amaçlı bu yola çıkan kişileriz. Zaten birbirini tekrar eden kar amaçlı turların aksine her yıl gittiği şehir sayısını arttıran bir organizasyonuz. 2012’de başladığımız bu serüvenin 10. yılında 70 Avrupa şehri ile sizleri buluşturmuş olacağız. En büyük gayemiz ise siz gençlere fırsatlar sunarak, hayallerini gerçeğe dönüştürmek. Bütün bunlar düşünüldüğünde kesinlikle bizleri gezi boyunca herkese bağıran çağıran, sürekli birşeyler dikte etmeye çalışan bir tarzda görmeyeceksiniz. Bizler sizler ile beraber eğlenmeye gidiyoruz, herkesin de bu zihniyette olması gerekir, illa ki bir sepette bütün yumurtalar sağlam olmaz ama biz dahil hiç kimsenin eleştirilerinin dozajını arttırmaması, asla bir tartışma ortamı oluşturmaya çalışmaması, bir sorunu olduğunda topluluk arasında değil, koordinatörlerimizle birebir konuşarak halletmeye çalışması önem arz etmektedir. Gezide sürekli gerekli gereksiz sorun çıkaran, enerjimizi düşüren, geziye çıkış amacımızı unutan katılımcılara da tavrımız ister istemez farklı olacaktır, çünkü biz asla birilerinin ortamı bozmasına, eğlenceli anlarımızı baltalamasına izin veremeyiz. Belirli bir disiplini sağlamak adına da zaman zaman otoriter olmanın gerekliliği konusunda bizlere hak vereceğinizi biliyoruz . Bunun dışında özellikle buluşma saatlerine o ve ya bu şekilde geciken, sorumsuzca hareket eden, hatta diğer katılımcılardan çaldıkları bu vakitler ile, bizce tamamen başkalarının hakkını gasp eden kişiler için çeşitli cezalandırma yöntemlerimiz mevcuttur (oda anahtarının en son verilmesi vb gibi) :) Herkesin buluşma saatine göre planını yapması, olabilecek bütün aksaklıkları düşünerek hareket ederek, gerekirse buluşma saatinden daha önce buluşma yerlerinde olması ÖNEMLE RİCA OLUNUR.