Amsterdam Hakkında

Amsterdam, ismini kentin kuzeyinden gelip Kuzey Denizi’ne dökülen Armstel Nehri’nden alır. 750.000’i bulan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Amsterdam Hollanda’nın başkentidir. Öte yandan, Hollanda’nın merkezi hükümeti Hague’da ikamet eder. Ünlü su kanallarının küçük adalara bölündüğü Amsterdam 12. yüzyılda Armstel Nehri’nin kıyılarında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş ve günümüzde yıllık 3,5 milyonluk turizm hacmiyle Avrupa’nın ilk on turistik kentinden biri olmuştur.

Amsterdam yeşilliği, suyu, olağanüstü tabiatı ve 17. yüzyıldan kalma tarihi binalarıyla kozmopolit ve mükemmel bir kenttir. Özgürlükçü duruşu ve büyüleyici atmosferi kenti bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

Üçte biri su ve göllerle kaplı kentin tamamı yumuşak ve nemli bir zemine oturmuştur. Sahip olduğu çok sayıda su kanalı Amsterdam’a Kuzeyin Venedik’i unvanını kazandırmıştır. Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht ve Singel şehrin merkezindeki başlıca su kanallarıdır. Brouwerscgaht, Bloemgracht ve Leliegracht ise şirin ve küçük kanallardan sadece bir kaçıdır.

Su seviyesi altında kaldığından dolayı, dünyada kumulların ve su kanallarının üzerinde yüzen başka bir şehir yoktur. İnsanı şaşırtan bir şekilde şehir merkezi birbirine köprülerle bağlanmış 19 adacıktan oluşur. Her çeşit yüzen eve rastlamak mümkündür kentte. İnanması zor olsa da birçok insan bu evlerde yaşar.

50’den fazla müze Amsterdam’ın başlıca turistik mekanlarını oluşturur. Van Gogh, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl yüz binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Rijks museum 400 çalışanı, geniş koleksiyonu, kompleksinin büyüklüğü ve bütçesiyle Hollanda’nın görmeniz gereken en gözde ve en büyük müzesidir. 1838 yılında kurulan, kentin en eski hayvanat bahçesi Artis Hayvanat Bahçesi 10.000 m2’lik alanı, 700 türü içerisinde barındıran 8000 hayvanı ile büyüleyici bir mekandır.

Hortus Botanicus, Vondelpark, Westerkerk, Qude Kerk Kilisesi, Begijnhof Bahçesi, Magere Köprüsü ve Dam Meydanı kentin görkemli atmosferine hayat veren diğer ve görülmesi gereken yerler arasındadır.

Van Gogh Müzesi: 200’den fazla resim, 500 çizim ve taslak, ayrıca Japon eseri yer almaktadır.

Anne Frank Museum: Anne Frank’ın doğum evi her yıl yaklaşık 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Rijksmuseum (Devlet Müzesi) Amsterdam’ın Paris’i olarak tanımlanır. En büyük ve en önemli müzelerindendir. Birçok Rembrandt eseri görebilirsiniz. 1400- 1900’ler arası 5000 resim içermektedir.

Rembrandthuis (Rembrandt Evi): Ressam Rembrandt 17.yy izleri taşıyan bu evde yaklaşık 20 yıl yaşamıştır.

Jordaan: Amsterdam’ın bambaşka yüzüdür. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında keyifli kafelerde tüm gece boyunca oturulabilir. Bölge adeta kanal boyu evleri müzesi gibidir.

De Wallen ya da Red Light District: Ünlü Kırmızı Işık Bölgesi şehrin tam merkezinde yer almaktadır.

Stedelijk Museum CS: 1895 yılında açılmış müze modern sanat müzesidir.

Madame Tussauds Müzesi, balmumu heykel müzesi