Brugge Hakkında

Belçika’nın Flandra’nın Batı Flandra ilinin başkenti. Orta Çağ’dan kalma mimarisi (II. Dünya Savaşı’nda zarar görmediği için bozulmadan korunmuştur), değişik çikolataları, danteli (diğer adıyla rahibe işi), kanalları ve Belçika birası (rengine, tadına ve sunuluş şekline göre çeşitlilik gösterir) ile ünlü turistik bir kenttir.

Avrupa’nın günümüze kadar gelebilmiş önemli Ortaçağ kentlerinden biridir. Kentin, ortaçağdaki boyutlarının dışına hiç taşmamış olması ilgi çekicidir. XII. yüzyıl malikanelerinin arasından dolaşan pırıl pırıl kanalları ve çiçek pazarlarıyla gerçek bir âşıklar kentidir. Yaz aylarında turist yoğunluğu olduğu için sezon dışında ziyaret edilmesi ayrı bir tat bırakmaktadır.

Bruges büyükkentinin toplam nüfusu 117.351 kişidir.

En çok ziyaret edilen mekan Le Grand Place veya Market Place. Bu meydandaki binaların yapım yıllları genelde 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Bu meydana yürüyüp gelirken karşınıza bir birinden güzel yapılar ve görüntüler çıkmaktadır. Yer yer kanalların kestiği şehir, köprülerle birbirine bağlanmaktadır. Kanalların içindeki küçük teknelerle kişi başı 5-10 € vererek gezinti yapabilirsiniz. Brugge her mevsimde çok güzel bir şehirdir. İçinde dolaşırken kendinizi gerçekten Ortaçağ’da bir zamanda dolaşıyor gibi hissedeceksiniz. Prag gibi hiç bir şekilde değişime veya bozulmaya uğramamış, Avrupa’da görülecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bir yerdir.

Meydanda gotik tarzda inşa edilmiş bir kutsal kan kilisesi bulunmaktadır. İçeri girdiğinizde dönerek merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz ve yüksekçe bir yerde elinde uzun bir cam fanus ile oturan bir din görevlisi görüyorsunuz. Aşağıda bekleyen insanlar sırayla gelip bu fanusa dokunuyor. Fanusun içinde İsa’nın kanının olduğuna inanılıyor. İnsanlar fanusa dokunmak için kiliseye bağışda bulunuyorlar.

Ortaçağ’dan günümüze adeta hiç bozulmadan gelebilmeyi başarmış olan bu şehrin içinde bir de Ortaçağ hastanesi var. St. John hastanesini 10 € civarında bir ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Pazartesi günleri hariç diğer günler 09:30-17:00 arasında ziyarete açık. Bu hastane Avrupa’da bilinen en eski hastane olma özelliğini taşıyor. Belçika’da ve tabi Brugge’da da en çok göreceğiniz şey çikolata dükkanları olacak. Hal böyle olunca birde çikolata müzesi oluşturmuşlar. Eminim çikolata severler kakaonun çikolataya dönüşmesi sürecini büyük bir keyifle seyretmek isteyeceklerdir. Çikolata yapılan yerde sonuna kadar izlerseniz bitiminde sizede ikram ediyorlar. Bu müzeye giriş kişi başı 6-10 € civarında. (Adresi Winjnzakstraat no: 2)

Belçika’da bir başka meşhur yiyecek patates kızartması tabi ki bunun da bir müzesi var. Müze dünyadaki tek patates kızartma müzesi. Burada patatesin Güney Amerika’dan nasıl buralara geldiğinin hikayesini öğrenip kraliyet ailesine kızartma yapan kişinin kızartmış olduğu patatesleri yiyeceksiniz. Kızartma müzesi Vlamingstraat üzerinde bunu istasyondan alacağınız Brugge haritasında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yürümek istemiyorsanız şehri faytonlarla veya bütün turistlerin içine doluştuğu minibüslerle 12-15 € ödeyerek ortalama 45 dk.lık bir yolculukla gezebilirsiniz.