Hatırlatmalar Ekim 2013

Arkadaşlar otobüsle yapılan Avrupa turlarında insanların aklına ilk gelen, ve kesinlikle “EN BÜYÜK YANILGI” ya düştükleri konu, otobüsle birkaç gün konaklama ile onca ülkenin gezilemeyeceği, inanılmaz yorucu olacağı, işkenceye dönüşeceği vb. zırvalıklardır. Bu yorumların olayın tecrübe edilmeden yapılması son derece yanlıştır. Daha önce bu tarz Avrupa turlarına katılan birçok insana tek tek sorsanız, her biri size doyurucu bilgiler sunacaktır. Gerçekten konsept olarak mükemmel bir organizasyon olan otobüsle Avrupa turu fikri, ömür boyu kopmayacak inanılmaz dostlukların oluştuğu, her dakikasını doya doya yaşadığınız bir eğlenceye dönüşmektedir. Bir şehirden bir şehire 3-4 saatlik yolculuklara bile otobüsle gitmekten nefret eden insanları adeta otobüs bağımlısı yapmakta evi gibi hissettirmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu, geziler biterken ayrılık vakti geldiğinde, herkesin birbirine ağlayarak sarılması, bir sonraki buluşma için can atmasını görerek tecrübe etmektir.

Arkadaşlar gezi programları, yani gezeceğimiz destinasyonlardaki uğradığımız şehirler ve buralarda duracağımız saatler konusunda bütün katılımcıların farklı talepleri olmaktadır.. Herkes burası güzel, burada fazla duralım, ya da burada birşey yok hemen hareket edelim, ve ya yolumuzun üzerinde şu şehire de mutlaka uğrayalım gibi taleplerde bulunmaktadır. Size sunduğumuz programlar rastgele haydi şu tarafa gidelim yol üstündeki şehirlere uğrayalım modunda asla değil, üzerinde haftalarca düşünülmüş, tecrübelerle sabit olan, otobanından şehir girişlerine kadar en ince detaylar göz önünde bulundurularak hazırlanmış programlardır. Malesef bu iş aynı renkleri biraraya getirdiğimiz kübik yapboz oyuncaklar gibi. Bir yeri çektiğinizde diğer taraf bozulmakta ve belki de bütün plan alt üst olmaktadır. Bu yüzden gezi süresince bu konuda hassas davranmanızı ve koordinatörlerimiz ile münakaşaya girmemenizi rica ediyoruz.

Bir diğer konu; bagaj konusu.. arkadaşlar bilindiği gibi otobüste en az 50 kişinin bagajı bulunmakta, zaten zar zor sığan bu bagajlar her seferinde çıkarıldığı zaman düzgün bir şekilde tekrar yerine konmasının zorluğunun yanında çok vakit kaybı olmaktadır. Bu yüzden bagajların sadece konaklamalar öncesinde açılması hepimizin yararına olacaktır. Herkesin yanında küçük bir sırt çantası getirmesi, konaklamalar arası zaman diliminde giyeceklerini bu çantaya koyması, sonra her konaklamadan sonra yenilemesi tavsiye edilir.

Arkadaşlar daha önceki gezilerimizden edindiğimiz hatta bizzat yaşadığımız bazı tecrübelere dayanarak uğradığımız şehirlerde kesinlikle tek başına dolaşmamanız tavsiye edilir. Geceleyin gezerken başımıza gelebilecek sıkıntıların yanında, hırsızlık olayı da bir çok şehirde yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Lütfen en az 3 kişilik gruplar halinde hatta mümkünse daha toplu halde hareket edelim. Daha önce yaşadığımız olayları tekrar yaşayıp moral ve enerjimizin düşmesine izin vermeyelim. Cüzdan, pasaport vb. yurtdışında son derece önem arz eden önemli kişisel eşyalarımıza dikkat edelim. Ne kadar uyarılsa da bunlar yaşanıyor fakat yaşanan sıkıntıları ve sonuçları düşünüldüğünde tekrar tekrar belirtmemizde fayda var.

Bizler mizaç olarak asla sert olmayan, bu işe kesinlikle ticari bir faaliyet olarak bakmayan, daha çok eğlenmek ve özgürlüğü hissetmek amaçlı bu yola çıkan kişileriz. En büyük gayemiz ise siz gençlere fırsatlar sunarak, hayallerini gerçeğe dönüştürmek. Bütün bunlar düşünüldüğünde kesinlikle bizleri gezi boyunca herkese bağıran çağıran, sürekli birşeyler dikte etmeye çalışan bir tarzda görmeyeceksiniz. Bizler sizler ile beraber eğlenmeye gidiyoruz, herkesin de bu zihniyette olması gerekir, illa ki bir sepette bütün yumurtalar sağlam olmaz ama biz dahil hiç kimsenin eleştirilerinin dozajını arttırmaması, asla bir tartışma ortamı oluşturmaya çalışmaması, bir sorunu olduğunda topluluk arasında değil, koordinatörlerimizle birebir konuşarak halletmeye çalışması önem arz etmektedir. Gezide sürekli gerekli gereksiz sorun çıkaran, enerjimizi düşüren, geziye çıkış amacımızı unutan katılımcılara da tavrımız ister istemez farklı olacaktır, çünkü biz asla birilerinin ortamı bozmasına, eğlenceli anlarımızı baltalamasına izin veremeyiz. Belirli bir disiplini sağlamak adına otoriter olmanın gerekliliğini daha önceki gezilerimiz bize açık bir şekilde gösterdi. Bunun dışında özellikle buluşma saatlerine o ve ya bu şekilde geciken, sorumsuzca hareket eden, hatta diğer katılımcılardan çaldıkları bu vakitler ile, bizce tamamen başkalarının hakkını gasp eden kişiler her gezide olmaktadır. Herkesin buluşma saatine göre planını yapması, olabilecek bütün aksaklıkları düşünerek hareket ederek, gerekirse buluşma saatinden daha önce buluşma yerlerinde olması ÖNEMLE RİCA OLUNUR.