Duyurular – Gençler Geziyor

Duyurular

Home > Duyurular

04.06.2021, Ankara

Sevgili Katılımcılarımız ve yaza yollarda olmayı hayal eden nice güzel insan…

Baharın gelişiyle içimiz kıpır kıpır etmeye başlamış ve geçen sene mahrum kaldığımız Avrupa seyahatlerini gerçekleştirme ümidi ile gözümüzü yollara dikmiştik. Bir yandan kimselerin canı yanmasın diye vakaların azalmasını diliyor bir yandan da sosyalleşebildiğimiz ve kendimizi daha mutlu ve özgür hissettiğimiz o eski güzel günlerin gelmesini bekledik durduk. Mayıs ayının ikinci yarısında tam kapanma sonrasında kapı bir miktar aralanmaya başladı. Özellikle sağlık Bakanlığımızın aşı anlaşmaları ve Haziran ayında 30 milyon kişinin aşılanacağının bildirilmesi ile salgının belinin büküleceğine olan inancımız katlandı.

Elbette bu süreçte Avrupa’da ve Dünyada bazı ülkelerde tedbirler ve etkin aşılama programları gündelik yaşama dönüşe imkân verdi. Macaristan’da maske zorunluluğunun ortadan kalkması, İngiltere’de eski normale hızla dönüş ve ülkelerin yurtdışı seyahatlerine onay verdiği günler içerisine girdik çok şükür. Her ne kadar bugünkü koşullarda AB’ne seyahat yasağı devam ülkeler arasında olsak da bazı AB üyesi ülkelerle karşılıklı seyahatler ikili protokollerle başladı ve AB ülkeleri kısmen de olsa ticari, aile birleşimi vb. vizeler için randevu vermeye başladılar. Türkiye’nin de ilerleyen günlerde adım adım yüksek risk bölgesi olmaktan çıktığını takip ediyor olacağız.

2021 yazında Avrupa seyahatlerinin mümkün olup olmayacağını ya da ne zaman ve hangi koşullarda mümkün olabileceği konusunda hem Avrupa Komisyonu’nun açıklamalarını hem de gideceğimiz her şehri, kısacası programı kapsayan ülkeleri ve geçiş güzergâhı üzerindeki ülkelerin serbest dolaşım için izlediği prosedürleri ve koşulları tüm dikkatimizle takip ediyoruz. “Aşılanmış, test edilmiş veya iyileşmiş olmak” Avrupa’ya seyahatler için şu an yürürlükteki üç temel koşuldur. Lakin ülkeler arasında da uygulamada farklılıklar göze çarpmaktadır. Örnek olarak Avusturya’ya Avrupa İlaç Ajansınca onaylı aşılardan tek doz olup aşılama üzerinden 22 gün geçenler ülkeye giriş yapabilecekken Yunanistan’a iki dozun tamamını olup aşılama tarihinden en az 14 gün geçmiş kimseler kabul edilmektedir. Bizlerin size sunduğu ve haberlerden takip ettiğiniz güncel bilgilerin yanı sıra en doğru bilgiye ulaşmak için Avrupa Komisyonunca haftalık olarak yayınlanan epidemiyolojik verilere ait haritalara ve serbest dolaşım için AB ülkelerine giriş koşullarını sunan resmi bilgilere https://reopen.europa.eu/en  adresinden erişebilirsiniz.

Sizlerden gelen geri bildirimler ve yaşanan gelişmeler ışığında 2021 yazındaki programlarımız için en doğru kararların verildiğinden emin olmanız ve yapacağımız değişikliklere göre durum değerlendirmesi yapabilmeniz için mevcut durumu sizlerle paylaşmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Mevcut Durum

  • Avrupa İlaç Ajansı tarafından kabul gören aşılar (Türkiye’de yapılanlar arasında şimdilik sadece Biontech) ile iki doz alan ve bu aşıları olmaları üzerinden 14 gün geçen kimselere Avrupa ülkelerine giriş için onay verildi. Ayrıca aralarında Macaristan’ın da bulunduğu birkaç AB üyesi ülkeye Sinovac aşısını iki doz olanlara da seyahat izni verilmeye başlandı. Bu genel koşulların esneyebileceğine ilişkin en önemli gösterge; bazı AB ülkelerine giriş için ziyaretçilerin sadece ilk doz aşı olmalarının üzerinden en az 22 gün geçmesinin yeterli olduğuna ilişkin düzenlemeler.
  • Elbette bu ülkelere sadece aşı olanlar değil, hasta olup iyileştiğini belgeleyenler (antikor test sonucu), PCR testi negatif çıkanlar da gidebilirler. Lakin PCR testlerinin ülkeye girişten en fazla 72 saat önce yapılması gerekmektedir. Bu yöntem sadece bir ülkeye yapılacak seyahatler için kullanılabilecek en makul yöntem olsa da bizim gerçekleştirdiğimiz çoklu ülke programları için tur öncesinde ve seyahat süresince birkaç defa tekrarlanması teknik olarak mümkün olmayan bir çözümdür. O testlerin sonuçları için beklenmesi gereken süre, olası pozitif test sonuçlarında doğacak kısıtlayıcı durumlar ve operasyonel zorluklar nedeni ile PCR test sonucu ile çoklu ülke programları icrası olasılıklar dahilinde değildir. Otobüslü Avrupa turları için “ PCR testi ve karantina mecburiyeti” olmadan seyahat tek uygun çözümdür.
  • Seyahatlerin mümkün olması ve bu kısıtlamaların azalması için aşılamalarda ciddi düzeylere ulaşmak şart. 4 Haziran 2021 itibariyle AB nüfusunun %48’i en az 1 doz aşılanmıştır. Toplamda 260 milyonu aşkın aşı uygulanmış ve hali hazırda teslim edilen ek 65 milyon doz ile aşılamalar devam etmektedir. Türkiye’de ise 180.058 doz aşı yapılmış olup birinci doz uygulanan kişi sayısı 17 milyonu kişiyi aşmıştır.
  • Bilindiği üzere Haziran ayı içerisinde 30 milyon, Eylül ayına kadar da toplamda 120 milyon doz Biontech aşısının yapılacak olması seyahatler için en çok umut verici gelişme diyebiliriz. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre hedef kitlemiz olan gençlere de aşı sırasının gelebilmesine imkan veren yeni takvim bizleri sevindirmiştir. Bir diğer taraftan Avrupa İlaç Ajansı, ülkemizde yapılan bir diğer aşı olan Sinovac için Mayıs ayı başında hızlandırılmış inceleme sürecini başlattı. Dünya Sağlık Örgütü’nün üç gün önce aynı aşı için acil kullanım izni vermesi de yakın gelecekte Türkiye’de yapılan tüm aşıların Avrupa’ya giriş için yeterli olacağının önemli sinyalleridir.
  • Bugün itibariyle Dünya’da 2 milyar dozdan fazla aşı yapılmıştır. Avrupa Birliğinde ise toplam nüfusun %70’i Temmuz ayında aşılanmış olacak. Ülkemizdeki aşılama programı ve yukarıda bahsettiğimiz mevcut durum dikkate alındığında aslında durum oldukça umut verici. Lakin Sağlık Bakanlığımıza yapılan açıklamaya göre iki aşı arasında 12 hafta olabileceğine ilişkin bildirim ile henüz AB ülkelerinin Türkiye’den yapılacak turistik vize başvurularını açmamış olması Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan seyahatlerin ertelenmesini zaruri hale getirmiştir.

2021 Avrupa Tur Programlarında Zorunlu Değişiklikler

Avrupa sınırlarının tamamının yakın gelecekte açılacak olması ve Biontech aşıların ilk dozlarının kısa bir süre zarfında ülkemizdeki nüfusun büyük bir bölümüne yapılacak olması ihtimaline rağmen vize süreçleri de dikkate alınarak ne bizim tarafımızdan ne de bir başka acente tarafından önümüzdeki 45 gün içerisinde Otobüsle Avrupa seyahatlerinin düzenlenmesi mümkün görünmemektedir. Bu sebeple Ağustos 2021’den önce planlanmış tüm turlarımızı erteliyor ya da bir sonraki program ile birleştiriyoruz.

Sonuç olarak programlarımız aşağıdaki takvime göre düzenlenmek üzere revize edilmiştir;

15 Ülke 17 Şehir Efsane Avrupa Turu                       13 – 29 Ağustos 2021

11 Ülke 11 Şehir Fırsat Avrupa Turu                         31 Ağustos – 11 Eylül 2021

8 Ülke 9 Şehir Süper Fırsat Avrupa Turu                 15 – 25 Eylül 2021

Artan kur, takvim değişikliği vb. sebepler nedeni ile katılımcılarımızın programlar arası geçiş yapma hakları olacaktır. Yapılan değişikliklerin sizler için uygun olmaması halinde veya seyahatlerin tamamen iptal olması ya da bir başka tarihe ertelenmesi durumunda dileyen katılımcılarımıza yukarıda da belirttiğimiz üzere en geç 45 gün içinde ödemelerini iade edeceğiz. Ancak artan tur ücretleri vb. sebepler ile iade taleplerinde büyük bir avantajı kaybedeceğinizi de hatırlatmak isteriz.

İşbirlikleri ve Dayanışma

Salgının ülkemize giriş yaptığı Mart 2020’den beri tek bir turizm faturası kesememiş bizlere ve TÜRSAB üyesi diğer acentelere ne yazık ki kredi, ödeme ertelemesi vb. destekler sunulmadı. Bu yüzden çok sayıda meslektaşımız ne iade yapabildi ne de geçimlerini sağlayabildiler. Bizler ise sizleri mağdur etmemek için tüm işletme giderlerimize ve seyahat harcamalarımıza rağmen gerektiğinde şahsi birikimlerimizi de kullanarak şu ana kadar seyahatini iptal etmek isteyen ve yatırdığı ücreti geri almak isteyen tüm katılımcılarımıza hiçbir bahane ve şart koşmadan kesintisiz olarak iadelerini gerçekleştirdik. Yine aldığımız kararlar sonrasında koşulların sizin için uygun olmaması halinde veya seyahatlerin iptal olması durumunda dileyen katılımcılarımıza en geç 45 gün içinde ödemelerini iade edeceğizi tekrar beyan ediyoruz.

Birçok kuruluşun salgın koşullarının kendileri için de mücbir sebep sayılacağı gerekçesi ile iadeleri yapmaktan imtina ettiğini ve bazılarının da mevcut durumu görmelerine karşın daha fazla yolcuyu koşulları göz ardı ederek süreçlere dâhil etmeye devam ettiklerini gördük. Bizler ise belirsizlik devam ettiği sürece sizden kalan taksitlerinizi dahi talep etmedik. Tüm zorlu koşullara rağmen sizlerin de desteği ile bu süreçten güçlenerek çıkacağımıza eminiz.

Her ne kadar iadeler sebebi ile yolcu sayılarımızda azalma olsa da aldığımız mesajlar ve telefon çağrılarından anladığımız kadarı ile bu yaz için Avrupa Turları büyük bir potansiyeli barındırmaya devam ediyor. Çok sayıda potansiyel katılımcı AB’nden ve bizden gelecek haberlere odaklanmış haldeler. Yine de otobüsle Avrupa Turu organizatörleri arasında işlerini kaliteli yaptığına inandığımız acenteler ile bu tip organizasyonlara olan güveni korumak amacıyla benzer kuruluşların seyahatlerini güvence altına almaya yönelik olarak grupların birleştirilmesi, ortak takvim belirlenmesi vb. tüm seçenekleri görüşüyoruz.

10 yıldır bu seyahatleri düzenleyen Gençler Geziyor ekibi olarak Avrupa sokaklarını çok özlediğimizi ve en başat gayemizin sizlerle keyifli bir seyahat geçirmek ve yeni dostluklar kurmak olduğunu bilmenizi isteriz.

Bir kez daha hayatımızı derinden etkileyen salgın nedeni ile hayatını kaybeden tüm insanlara başsağlığı, yakınlarına sabır ve hala tedavi görenlere de acil şifalar diliyoruz.

Sevgiler…

3 Mart 2021, Ankara

Türkiye’deki ilk Covid-19 vakasının açıklandığı günün yıldönümüne sadece 1 hafta kaldı… Hayatımızı derinden etkileyen ve psiko-sosyal etkileri belki de uzun zamanda aşılabilecek bu süreçte hayatını kaybeden tüm insanlara başsağlığı, yakınlarına sabır ve hala tedavi görenlere de acil şifalar diliyoruz.

Sizlerin de takip ettiği üzere normalleşme kararları ile birlikte hafta sonu yasakları, seyahat kısıtlamaları ortadan kalkıyor; restoran ve kafelerin açılması ile de havaların ısındığı bu günlerde kendimizi daha iyi hissedeceğimiz ve kaliteli zaman geçirebileceğiz günlerin önü açılıyor. Bizler de baharın habercisi Nevruz ile birlikte yeni bir başlangıç hayal ediyoruz…

Otobüsle Avrupa seyahatlerimizde gözlemlediğimiz ve deneyimlediklerimiz düşünüldüğünde; ancak yolda iken fark edebileceğiniz kentler ve ülkeler arasındaki katmanlar, yaşam kültürü, mimari, kentsel tasarımda ortak alanların kullanımı ve iliklerimize kadar hissettiğimiz özgürlük hissi Avrupa turlarının zihnimizde yarattığı anlam dünyasının sadece bir parçası. Gençler Geziyor, katılımcıları açısından büyük bir dönüşümün habercisi bu serüvenin tam 10 yıldır en yakın şahidi.

Seyahatin bizleri nasıl özgür kıldığını ve yol arkadaşlıklarımızın, unutulmaz anılara dönüşünü bilen biz gençler, sınırların açılmasını ve bir an önce yollara koyulmayı dört gözle bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin Aşı Pasaportu üzerine yaptığı görüşmelere ilişkin bazı yayın organlarında ilk etapta öne sürülen bilgilerin eksik olması katılımcılarımız dâhil Avrupa’ta iş veya başka programları nedeni ile seyahat edecek kimselerde ciddi kaygıların oluşmasına ve kafa karışıklığına sebep oldu. Öncelikle ülkemizde yapılan aşıların geçerli olmayacağı ve ayrıca sadece dijital aşı pasaportu olanların seyahat edebileceği bilgisinin eksik ve yanlış olduğunu bilmenizi isteriz.

AB toplantısı sonrasında Angele Merkel: “aşı pasaportu ilerisi için kesinlikle iyi olabilir ancak seyahat için tek koşul olduğu anlamına gelmez” şeklinde ifade etmiştir. Keza aşı pasaportu bildiğimiz türde pasaportlar değil covid’e karşı kişinin aşılandığını kanıtlayan belgeler olarak tanımlanacaktır. Avrupalı liderler Mart ayı ortasında konuyu tekrar tartışacaklar ve AB Komisyonu tarafından 17 Mart’ta bir yasa tasarısı yayınlanması bekleniyor. Vaka sayılarında azalma olması halinde de zorunlu olmayan seyahatlere 17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle izin verilmesi beklenmektedir. Negatif PCR testi ya da ilerleyen süreçte farklı aşı programlarının da kabul edilenler kapsamına alınması gibi hususlar dikkate alındığında, Türkiye’de yaşayanlar için kapıların kapandığını söylemek şu an için hem erken hem de yanlış bir önerme olacaktır.

Bir diğer yandan Dünya genelinde veriler incelendiğinde Ocak ayı başlarında 1 Milyona ulaşan günlük vaka ve 18 bine yakın günlük ölüm sayısında Mart ayı başı itibariyle %60 dolayında bir azalma meydana geldiği görülmektedir. Virüs hakkında daha fazla detayın bilinmesi ve aşı çalışmalarının da etkisi olduğu düşünülen bu iyileşmenin önümüzdeki aylarda da devam etmesi ümit edilmektedir.

Geçtiğimiz yıl Mart aylarında henüz duruma kimse adapte olamamış iken bahar ayları sonunda seyahatlerin gerçekten mümkün olmayacağı anlaşıldı. 2020 turlarını iptal etme kararını verir vermez iade talep eden tüm yolcularımıza iadelerini gecikme yaşanmaksızın eksiksiz yaptık. Keza bizlere güvenip, nasılsa kapılar açıldığında bu seyahati yapacağım diye düşünen katılımcılarımız ile de şu an bekleme aşamasındayız.

Bu bilgilendirme hem katılımcılarımıza hem de katılımcı adaylarımıza sürecin nasıl işleyeceği hakkında fikir vermek amacıyla da hazırlanmıştır. AB sınırları içerisine zorunlu olmayan seyahatlere ilişkin kısıtlamaların Mayıs ayında sonlanması beklendiğinden Mayıs ayına kadar tüm katılımcılarımızın sabırla beklemesini rica ediyoruz.

Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen seyahati engelleyici bir durum oluşması halinde yine sorunsuz şekilde iade süreçlerimizi devreye alabileceğimizi bilgilerinize sunmak isteriz. Erken Kayıt indiriminden faydalanmak isteyen katılımcılarımızın da bu kapsamda çekinmeden kesin kayıtlarını yapabileceklerini ifade etmek isteriz.

Biliyoruz ki sizler de, heyecan ve büyük bir hevesle seyahatlerin gerçekleşmesini ümit ediyorsunuz. Ekibimiz, gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edecektir. Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.

Gençler Geziyor

Konuşmayı Başlat
Yardım Edebilir Miyiz?
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?