Otobüslü Avrupa Turunun Maliyeti Nedir? Ne Yer Ne İçerim? Ne kadar harcarım? – Gençler Geziyor

Otobüslü Avrupa Turunun Maliyeti Nedir? Ne Yer Ne İçerim? Ne kadar harcarım?

Otobüsle Avrupa Turu yapalım yapmasına da bu turun bize oluru nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz 🙂 Hele bir de farklı firmalardaki otobüslü Avrupa turlarındaki bu fiyat farkı nedir?

Otobüsle Avrupa turu yapmaya karar verdi iseniz sizden ilk istirhamımız Türk Lirası olarak bu tip seyahatlerin maliyetlerini öğrenmeye çalışmayın. Dolarla mı kazanıyoruz demeyin, geliriniz Türk Lirası ile de olsa harcamalarınız döviz cinsinden olacağı için bütçenizi euro olarak hazırlamanız gerekmektedir. Gelelim sebebine…  Türk Lirası’nın euro karşısındaki değer kaybına aşağıdaki grafikten bakabilirsiniz. 2012 de turlarımıza başladığımızda 2.30’da başlayan maraton 2022 yılı mayıs başı itibari ile 15.80’de devam ediyor. Bu sebeple ben x tarihinde 3.000 TL’ye nereleri gezdim, şimdi 10.000 – 15.000 Türk Lirası’na tur olur mu demeyin lütfen.

Bu grafiği de gördükten sonra şimdi tekrar konumuza dönebiliriz. Değerli dostlar evvela otobüslü Avrupa turunun olması gereken bütçesini hesaplayalım. Öncelikle en önemli maliyet girdilerinin ne olduğunu ele alalım.

  1. Taşımacılık maliyetleri
  2. Konaklama maliyetleri
  3. Genel Giderler ve Yolculuktaki ek maliyetler
  4. Daha yüksek ücretli olanlar için fenomenlere saçılan paralar 🙂

Otobüsle Avrupa Turu için aslında tüm firmalar benzer şekilde en fazla 3-5 yaşında otobüsler ile yola çıkarlar, aracın Temsa Safir, Mercedes Tourismo ya da MAN vb. olması arasında bir maliyet farkı bulunmuyor. Lakin araç 5 yaşın altında ise az da olsa bir maliyet düşer amma velakin çok tercih edilmez yaşlı araçlar bu sebeple firmalar arasında bu durum bir rekabet oluşturmaz. Peki ne etkiler? Otobüsle Avrupa Turu için karşılaştırma yapacak iseniz ilk kalemimiz gün sayısıdır. Rotalar benzer ve birbirinin ne yazık ki kopyası olduğu için gün sayısına bağlı bir maliyet artışı ya da azalışı dikkate alınır. Hesaplamalarınızı yaparken her gün fazlasının organizatöre 25-30 eur /kişi başı maliyeti olduğunu düşünebilirsiniz. Yani diyelim ki iki tur var arada kararsız kaldınız. Birinde 18 şehre gidiliyor diğerinde ise 25 şehre ve süreleri aynı. Konaklama sayıları da aynı, değerlendirebileceğiniz tüm parametreler aynı ve şehir sayısı farkı size 100-200 Euro fazla yansıtılıyorsa bilin ki orda bir ali cengiz var 🙂 güzergah üzerinde ek şehre uğramanın kayda değer bir maliyeti olmaz, park/geçiş vb. sebeplerle bu fark oldukça düşük olmalıdır. Elbette kalite unsuru önemli onu en sona saklıyoruz. Az sabırlı olalım lütfen 🙂 Ah pandemi ah yakıtı da vurdu geçti, şehirler arası geçiş ücretleri, park ücretleri, ayakbastı parası dediğimiz vb. ödenen maliyetler de aslında büyük küçük turlar çok fazla fark etmeden temel baz alacağımız 9 günlük kişi başı maliyete etkisi sabit gider olarak 300 Euro civarındadır.

Taşımacılık için maliyetlerde akılda tutulması gereken tutar.. Yola çıkma maliyeti 9 gün için 300 euro sabit ve 9 günden sonraki her bir fazladan gün için kişi başı 25-30 € civarındadır.

Konaklamalar ise gidilen rotaya göre değişir ancak maliyetleri de belirli ortalamalar dahilindedir. Pandemi öncesi ile sonrası arasında ise en az %20’lik bir fark olduğunu bilmenizi isteriz. Sanki tüm hizmet sunucuları geçen iki kötü yılın acısını tek seferde çıkarmak istercesine maliyetleri arttırdılar. Kahvaltı ücreti 15 avroyu bulan otelden tutun da Paris’te ödemediğiniz otel ücretini balkanlardaki AB ülkelerinde ödediğinizi gördüğünüzde “yok artık” diyebiliyorsunuz. Ama olsun yeniden kıyaslama metodumuza gelelim. Oteller mutlaka 3-4 yıldızlı ve kahvaltıların vergilerin dahil olduğuna dikkat ediniz. İki tur arasındaki konaklama sayısındaki fiyat farkı konaklanan gece başına 40-60 euro’dur. Yani bir turda 8 gece diğerinde 9 gece konaklanıyorsa tüm parametreleri aynı olan iki tur arasındaki fiyat farkı 40-60 euro arasında olmalıdır. Yahu bu kadar aralık vermeyin 40 mı 60 mı diyorsanız hemen detaya girelim, fazla konaklama orta Avrupa’da ise 35, Avrupa’da ise 45 üstü İspanya ve güney Avrupa sahillerinde ise 60’a ulaşır bu fark. Bu arada unutmadan söyleyelim bazı acenteler şehir vergisini size ödetir ki normali de odur ama bu ücret kişi başı 9 gece konaklamalı bir turda ortalama 30 avroyu bulur ve sinirleri bozabilir. Endişe etmeyin bizde konaklamalardaki tüm vergiler dahil. Bu tür hesapları kasaba kurnazlığı olarak değerlendiriyoruz. Size önceden bildirilmeyen hiçbir masraftan sorumlu değilsiniz, bilesiniz haklarınızı…  Yolcularımız için mühim olan turdaki konaklama sayısı ve periyodudur. Çok konaklama olursa gününüz yollarda geçer, az konaklanırsa duş vb kişisel bakım ihtiyaçlarınız sekteye uğrar. Bu sebeple hem zamanın verimli kullanılması hem de konfordan çok uzaklaşmamak adına gün aşırı yani bir gün otel bir gün konaklama iyi bir periyottur.

Konaklamalar için maliyetlerde akılda tutulması gereken tutar 5 gece için 200 €.. Her bir fazladan konaklama için 40 -60 eur…

Bizim gibi bu alanda profesyonelleşmiş seyahat acentalarının sunduğu hizmet yüksek sezonda yani yaz aylarında bu tip seyahatleri gerçekleştirmek ve sezonun geri kalanında planlama, araştırma, kalite unsurlarını dikkate alarak yeniden değerlendirmelerde bulunmak üzere geçen pasif bir çalışma dönemidir. Bu dönemde şirketin genel giderleri: personel giderleri, kira giderleri, vergi ve yükümlülüklerdir. Reklam giderleri ise sizlere ulaşmak için yapılan önemli bir harcama kalemidir. Hiç de yabana atılacak türden bir maliyet olmayıp genel giderleri derinden etkiler 🙂  Firmalar küçük ölçekli ya da orta ölçekli olabilir ancak sadece bu alanda uzmanlaşan tüm seyahat acentaları 1-5 çalışanı olan yıllık giderlerinin yolcu başına 100 – 150 euro arasında değişebileceğini söyleyebiliriz. Yani bu organizasyonu kanuna uygun, tüm yükümlülükleri yerine getiren yasal firmalar için bir kurumsal yapı maliyeti de beraberinde sizleri etkilemektedir. Yolculukta yapılan jestler, yerel rehberlerden faydalanılan durumlar da dikkate alındığında her bir katılımcının organizatöre genel maliyeti kişi başı 100 Euro’dan aşağı olamaz.

Şirket karlılığı da yeni yatırımlar gerçekleştirmek için elzem. Bu iş hayrına yapılmıyor sorusunun cevabı bu değil aslında, sizlere sürdürülebilir bir hizmet sunumu için zorunludur, şirketlerin mevcudiyetini koruması karlılığına bağlıdır.

 

Yahu ben nereye düştüm Otobüsle Avrupa Turu mu yapılır diyorsanız önceki yazımıza bir göz atın Otobüsle Avrupa Turu Yapılır mı?

Hep örneğini veririz. Üsküp’te o enfes köfteyi 5  Euro’dan yersiniz ama Paris’te McDonald’sda menüye de 14 Euro verip Türk Lirası ile çarptıktan sonra anlık kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey normal giderler idi. Malum ünlü sanatçılara, reklam yüzlerine, ürün tanıtanlara ciddi paralar dökülüyor, tabiri caizse saçılıyor ülkemizde. Elbette bu bir tercih. Kimileri için büyümenin altın kuralı… Lakin her zaman kuralına göre oynamak kazanmak demek değildir. En azından bizim için durum öyle 🙂

Gelelim Otobüsle Avrupa Turu için makul ücret nedir sorusunun cevabına…

Evet kalemlerimizi dikkate alalım örnek hesaplamalarımızı yapalım.

9-10 günlük 5 gece konaklamalı tur  = 700 – 800 € arasında olmalıdır.

12-13 günlük 6 gece konaklamalı tur = 800 – 900 € arasında olmalıdır.

14-15 günlük 7 gece konaklamalı tur  = 900 – 1000 € arasında olmalıdır.

18 günlük 9 gece konaklamalı tur = 1200 – 1300 € arasında olmalıdır.

25 günlük 12 gece konaklamalı tur = 1350 – 1400 € arasında olmalıdır.

Bu tutarların üzerindeki maliyetler firmaların daha yüksek kar beklentileri, yukarıda da bahsettiğimiz üzere fenomen vb. kişiler için yaptıkları ödemelerin ya da finansmanını sizin sağlayacağınız diğer yatırımları için kaynak arayışının sonucudur.

Biz uygun fiyat politikasının katılımcı adayının kalite algısında olumsuz bir yansıması olduğunun farkındayız. Ancak kuruluş felsefemiz ve bakış açımız bizi olduğumuzdan farklı olmaya itecek ve hak olmaktan çıkacak bir karlılıkla bu organizasyonu yapmaktan alıkoymaktadır. Ancak otobüslü Avrupa turunun basit bir operasyon olmadığı iyi anlaşılmalıdır. Alınan riskler, pandemi ile birlikte iki yılda oluşan mali zararlar firmaları zorunlu tercihlere bırakabilir. Sizlerden beklentimiz araştırmalarınızı yaparken bir yandan doğru maliyetleri görmeniz diğer taraftan da kalite beklentilerinizi karşılar olduğundan emin olmanız. Bu tip bir otobüslü Avrupa turu için kalite unsuru iki kategoride ele alınmalıdır. İlki lojistik unsurlar diğeri ise sunulan hizmet kalitesi ve deneyim. Lojistik olarak konaklanan otellerin belirli düzeyin üstünde olmasına özen gösterin. Seyahat edilecek aracın 5 yaşını doldurmamış olması tercih sebebi olmalı. Program öyle iyi ayarlanmalı ki otele giriş saatiniz gün içinde normal saatlerde olmalı ve yolculuğun büyük bölümü gece yolculukları ile katedilmelidir. Deneyim konusu ise en önemlisi, ne yazıkkı sitelerde yazılanlar gerçeği yansıtmamakta, karlılık için firmalar on binlerce mutlu müşteri, en iyi turuz, en uygun fiyatta biziz gibi ucuz numaralara girişiyor. Diyelim ki 10 yıldır seyahat yapıyoruz dediler. 10 sene önceki turdan görseller isteyin 🙂 10 bin mutlu müşteri demişlerse 1000 yorum yapılmış olmalı, en az %10 u kadarı instagramda sosyal medyasında etiketlemiş olmalı bu firmaları… Sosyal medya hesaplarında bot takipçiler olabilir. Yüz bin takipçisi olup gönderisi 100 beğeni alan var 🙂 Neyse çekiştirip durmayalım milleti ama bilin her işte olduğu gibi bu işin piyasası da mevcut insan kalitesi ile doğru orantılı. Bir elin parmaklarını geçemiyoruz… Çevrenizden pay biçin kaç kişiyiz aslında !

 

En önemli diğer konu, yurtdışı Avrupa turunda ne kadar para harcarım? Hep örneğini veririz. Üsküp’te o enfes köfteyi 5  eurodan yersiniz ama Paris’te mcdonalds da menüye de 14 euro verip Türk Lirası ile çarpıp anlık kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. Müzelerin tamamını gezemezsiniz ama balkan bölgesinde 5 Eur bandında olan müzeler yukarılara çıktıkça 15-20 Euro bandına gelir. Bu sebeple hep bir ortalama tutar söyleriz. Yanınıza günlük ortalama 30 Euro alırsanız aç kalmaz (çok kötü şartlar değil tabi kimi yerde güzel kimi yerde atıştırmalık kimisinde de krallar gibi), ufak tefek hediyeler alabilirsiniz. Bu tutarın üstünde aldığınız her para sizi biraz daha elinizi rahatlatır. Kendinize ufak sürprizler yapıp kendinizi şımartabilirsiniz. Prag’da bir ayak masajı,  Ressamlar tepesinde bir portre çizimi ya da lüks bir restoranda akşam yemeği gibi.

Bir de malumunuz Avrupa vize istiyor. Vize ücreti de 190 Euro. Bazen yorumlardan bize laf çarpmak isterler bazen de ukala ukala mesaj atarlar. Ama gerçekler yüzlerine çarpılır… Ne yazık ki vize işlemlerinde herkesin kazandığı ama siz değerli katılımcıların cebinin delindiği bir süreç var. Normal vize ücreti 80 Euro, üzerine 40 Euro ücret elçiliklerce yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine ödeniyor. Kapsamlı bir sigorta ki mesleki sorumluluğu da kapsar nitelikte maliyeti 15 Euro, üstüne yetmezmiş gibi kargo vb. giderler biniyor. Bir de evraklarınızın incelenmesi, dosyanızın eksiksiz sunumu ve başvuruda size eşlik edilmesi için ek hizmetler satın alıyoruz ve maliyet birden 160 Euro’ya çıkıyor. Aşağıda bize hoşlanmadığımız bir üslupla yazılmış bir mesaj ve cevabımız yer alıyor. Ancak  Allah var katılımcılarımıza her aşamada ücretsiz desteğimizi veriyoruz Aklınıza takılan en ufak şeyi bile zamanlı zamansız sorsanız da mutlaka cevaplıyoruz, katılımcılarımız bilir :))

not: 2023 yılında hizmet bedelleri de artarak maliyetler 190 euroyu buldu malesef.

Leave a Comment

Konuşmayı Başlat
Yardım Edebilir Miyiz?
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?