Otobüsle Avrupa Turu Yapılır Mı? – Gençler Geziyor

Blog Detail

Home > Genel > Otobüsle Avrupa Turu Yapılır Mı?

Otobüsle Avrupa Turu Yapılır Mı?

Evet akıllardaki bu deli soru bir yanıt bulmalı! 

Genel eğilim, bu konseptin Avrupa’da uzun süredir çok popüler ve yaygın olduğu belirterek soru sahibine bakın biz yıllardır yapıyoruz (ki biz de 2012’den itibaren gençler için otobüslü Avrupa turlarının öncülerindeniz :))  eğer insanlar memnun kalmasalar gelmezler tümcesini içeren ikna cümleleri ile ilk tepkinin püskürtülmesi ile süreç başlıyor. Ancak hayal gücünü sürekli ketleyen eğitim sisteminin verdiği tahribatı basit bir cevapla geçiştiremezsiniz. Bir yandan da zaten bu seyahate “yok artık olmaz öyle şey” diyenlerle de mücadele beyhudedir. Deveye hendek atlatmak için daha az bir çaba ve zaman harcanabilir.

Gelelim çıkış noktamıza, Otobüsle Avrupa turu yapılır mı? Sonrasında da neden sadece gençlere odaklandık ona da değineceğiz. Malum markamız Gençler Geziyor….

Bildiğiniz üzere taşımacılık uçak, tren, otobüs, gemi vb. araçlar ile sağlanıyor. Ancak kıta Avrupa’sını dikkate aldığımızda aramızdan ilk ayrılan gemi oluyor. Sakın bize Akdeniz gemi turlarından söz etmeyin Avrupa’nın nice güzel şehirleri varken liman kentlerini gezmek kıyas dahi edilmez. İkinci elenecek aracımız da uçak. Evet şaşırmayın hiç uçakta aşağıdaki açıklamalardan sonra nasıl eleniyor göreceksiniz. Şayet aynı anda birçok şehri gezmeyi planlıyor iseniz bütçe açısından uçak sizi yoracaktır. Ve bilmiyorum sizde durum nasıl ama uçaklı seyahatlerde kabin basıncından mıdır nedir bilinmez o gün tuş oluyor. Keza birbirine 3-4 saat mesafedeki harika şehirler arasında uçak da doğru bir alternatif değil. tabi durumu örneklerle açıklayalım. Şimdi ikinci bir sekmede lütfen haritaları açınız https://www.google.com/maps

Diyelim ki Paris – Brüksel – Amsterdam gezisi yapmak istediniz. Yüksek sezonda seyahatinizden tam 4 ay önce biletleme araması yapalım. Paris gidiş ve Amsterdam’dan dönüş için uçak bileti ki İstanbul’dan (birçok havayolu şirketi sayesinde rekabet oluşuyor malumunuz) baktığımızda ücretin 300 € civarında kümelendiğini görebiliyoruz. Tarih yaklaştıkça da fiyatlar artacaktır elbet. Ben daha uygun bilet bulurum diye kasmayın yağmurlu sezonlarda gün ışığının azaldığı tatil dışı tarihlerdeki biletlerle veya sabaha kadar havalimanında beklemenizi gerektirecek uçuş programları ile kıyaslamak yine elmalarla armutları kıyaslamaya benzeyecektir. İşte size bir kanıt…

3 gece Paris’te konaklayıp Brüksel’e günü birlik gittiğinizi ve gecesinde Amsterdam’a varıp iki gece de orda kaldığınızı düşünelim. Tabi bu üç şehir arasında uçakla gitmeye kalkarsanız çok daha fazla bir masraf size gülümseyecektir. Sadece bu üç şehir arasındaki tren bilet ücretiniz 100-150 €’ya ulaşırken flixbus otobüs kullanımı ile bu maliyet yarıya indirilebilmektedir.

Henüz konaklama eklemedik seyahatinize pandemi sonrası %29 artış gösterdi geceleme ücretleri, evet bu kötü haberi vermek istemezdik ama booking.com üzerinden toplam 5 gece (3 Paris – 2 Amsterdam) zincir bir otelde (ibis otel olarak kabul edelim) kişi başı 200 € bir otel bütçeniz olması gerektiğini söyleyebiliriz. Aranızda biz hostelde kalır uyguna getiririz diyenler olabilir ama ne demiştik elmalarla elmaları armutlarla armutları kıyas edeceğiz, turumuzda benzer nitelikteki otellerle kıyaslıyoruz. Havalimanı, tren garı transferleriniz de dikkate alındığında aslında 5 günlük uçaklı turunuzun otel-ulaşım-konaklama maliyeti 650 €’yu buluyor ki bizler 11 günlük içerisinde Paris, Budapeşte, Venedik, gibi 10 şehri kapsayan aynı bütçeye sunuluyor.

Elbette ekonomik olarak detaylandırdığımız bu durum işin sadece bir yüzü. Otobüsle Avrupa turunun daha ekonomik olduğu konusunda sizi bir nebze de ikna ettiğimizi düşünüyorum. Peki aslında size vaat edilen nedir? Haritayı tekrar açalım lütfen. https://www.google.com/maps

Otobüslü Avrupa turları İstanbul’a 600 km mesafedeki Selanik ya da Sofya’dan başlar. Sonrasında da bu şehirlere en yakın Üsküp veya Belgrad ile devam eder. İlk gece yolculuğunuzun ardından konaklama ile sizi dinlendirir ve tur güzergahı boyunca geze geze çok fazla şehri aynı bütçeyle arşınlamanıza imkan verir. Elbette bu vaat yolculuğun hiç yorucu olmayacağı anlamına gelmez. Lakin standart bir otobüs yolculuğundan çok farklıdır. Normalde 3-5 saat dahi otobüs yolculuğuna katlanamayan bizler gün aşırı konaklamalı bu yolculuğun müptelası olduk desek yalan olmaz. İnsanların birbiri ile sohbet ettiği, koltuklarında kasılmadığı, gergin hissetmediği bir ortam sanırım bu yolculuğu farklı kılıyor. Fiziksel olarak da taşımacılık kurallarına uygun verilen molalar da kan akışını düzenliyor olabilir. Katılanların “evet biraz yorucu ama buna kesinlikle değerdi” “hayatımdaki en iyi’lerin arasında” demeleri durumu özetliyor. Yorgunluk haline ilişkin bir nebze rahatladı iseniz ikinci büyük yanılgı ile mücadeleye devam.

Otobüslü Avrupa turlarına burun kıvıranların ikinci argümanı “bu sürede ancak şehirlerde ateş almaya uğrarsınız otobüste fotoğraf çeker geçersiniz”… İtirazımız var sayın hakim. Bu tip turlar bir kültürü tamamen anlamaya bir şehirde yapılabilecek tüm aktiviteleri gerçekleştirmeye yönelik turlar değildir ki bir şehri tanımak, şehirdeki yaşantıyı anlamak, dinamiklerini kavramak, saklı kalmış güzelliklerini görmek için belki aylarınızın geçmesi dahi yeterli olmayabilir. Peki otobüsle Avrupa turları size ne sunuyor?

Şehirdeki belli başlı turistik yerleri, tarihi, dokuyu aktarıyor. Yine örnekleyelim malum örnekleri severiz.

Budapeşte’ye gittiğinizde Margeret adası, Gelert Tepesi, Budin Kalesi, Kahramanlar Meydanı, Şehir Parkı içindeki Vajdahunyad kalesini keşfeder, otelimizde dinlenir, en işlek caddesi Vaci’de zaman geçiririr, mümkünse yerel lezzetleri tadar, 1 saatlik bir tekne turu yapar ve dileyenlerle de gece eğlencesi ile günü tamamlarız. Aceleye gelir gibi düşünebilirsiniz belki ama sabahın erken saatlerinden başlayarak bu orta Avrupa incisi kenti doya doya yaşarız. Belki zamanınız olsa biraz miskinlik yapıp iki güne yayabileceğiniz turu bir güne sığdırır ama eksik bırakmayız. Peki neyi yapamazsınız bu sürede? Bir konsere, sanatsal faaliyete katılamaz, meşhur hamamlarına giremezsiniz ama size olası tüm turistik yerleri gezdirir, tarihini önemini anlatır ve yeteri miktarda serbest zamanla şehir ile aranızda bir bağ kurmanıza imkan sağlarız.

Elbette Paris gibi nispeten daha büyük şehirlerde geçirilen süre daha fazla iken tarihi turistik alanları daha dar bir alana sıkışmış Üsküp gibi şehirlerde bu süre azalır. Lakin optimum süreleri yakaladığımıza inanıyoruz. 10 yıldır sizlerin geri bildirimleri ile şekilleniyor bu seyahatler. Elbette bizim de karşı olduğumuz durumlar var. Bu programlara birkaç şehir daha eklenebilir ve hatta sırf bunun vereceği yanılsama ile başka turlara kendinizi yakın hissedebilirsiniz. Bu durumu bile bile bildiğimizden şaşmıyoruz. Aslında bu biraz matematik. Mesafe, yolculuk süresi ve şehirlerde geçirilecek sürenin katılımcıları üzerindeki yansıması arasında bir denklem. Bu konuda bize güvenin demekten başka çaremiz yok. 10 yılı aşıyoruz bu bir dramdır 🙂

Peki bu otobüs yolculuğundan çekinenlerin son kozu nedir ? “Gün aşırı konaklama nedir, otobüste uyunur mu hiç?”

Bal gibi de uyunur hem de. .Günümüze değin uyku problemi çekeni görmedik. Yastığı belinize, boynunuza koyun sonra dalışa geçin 🙂 Evet yatakta uyumak gibisi yok ama uyuyor ve dinlenebiliyorsunuz. Yeni bir şehri keşfetme heyecanı sizi zaten zinde tutuyor. Gün aşırı konaklama ile de tam dolu şarj ile devam ediyoruz. Ki dostlar bu yolculukta gece yolculuğu olmazsa şehirler arası mesafeler gündüz gerçekleşirse şehirlerde gezilecek süreden çalmış oluyoruz. Zaman en kıymetlimiz ve otobüsle Avrupa yolculuğu sizi zaman içinde en verimli yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuğa bir de aynı yaş grubunda, ortak dili konuştuğunuz, benzer şeylere güldüğünüz akranlarınızla katıldığınızı hayal edin.

Tek başına katılanlar en çok yalnız kalır mıyım diye korkup otobüste en yakın arkadaşlıkları kuranlar oluyor ne hikmetse 🙂 Elbette 45 kişi birbiri ile canciğer olmuyorlar ama birileri size öyle iyi geliyor ki yıllarca sosyal medyadan o dostlukları takip etmek bizi nasıl da mutlu ediyor.

Bütçe, yorgunluk, gezilen süre, konaklama periyodu gibi temel konulara değindik. Bunlar aslında objektif yaklaşabilmeniz için sunduğumuz veriler ve argümanlar.

Arkadaşlıklar, şehirlerdeki etkinliklerimiz, eğlencelerimiz, araç içi sohbetlerimiz, danslar, oyunlar… Milyonlarca insanın mimarisini, kültürünü tanımaya can attığı en tarihi ve turistik şehirlere yolculuk etmek ve oraları deneyimlemenin vereceği tat!

Bu güzel ülkenin gençlerinin Avrupa’yı deneyimlemesi şart. Kıvılcım olarak gidip gür alevler olarak dönmek mümkün. Kiminiz belki bir amaç edinecek, kiminiz ticari bir fikrini olgunlaştıracak, kiminiz ruhunu besleyen doğru kanalı bulacak belki de kimimiz kendinin ve çevresinin daha da farkında olacak.

Bu seyahatlerde ne gördün, neye şahit oldun geçen onca yılda diye sorsalar cevabım açık ve net “otobüsün merdivenlerinden çıkan kişi ile seyahatin sonunda o basamaklardan geri inen kişinin bir daha aynı kişi  olmadığı” derim. Eğer aileniz sizi bu yolculuğa göndermekte kararsız ise bu satırları okutun onlara hiç çekinmeden göndersinler sizleri. Bu seyahat sadece bir yolculuk, şehirleri tanıma ve yeni dostlukları kurmaya değil kendinizi de tanımaya imkan veren bir serüven.

Diğer bir husus ki bu hususlar hiç bitmiyor  🙂 kimler katılabiliyor? Biz 18-35 yaş arası çalışan ya da öğrencileri kabul ediyoruz. Kısmen esneklik sağlandığında ya da daha küçük programlarda bir muafiyet varsa bildiriyoruz. Instagramda çok fazla takipçimiz var, paylaşımların altında onca soru ve ilgisiz yorum görebiliyorsunuz ki orda yazanların belki de sadece 1-2’si turlarımıza geliyor. Biz ise sizi arıyoruz… Her bir yorumu okuyan, hikaye ve paylaşımlarımızı takip eden, karar verme aşamasında olup biraz motive olmaya ihtiyacı olanları hedefliyoruz. Reklamlar ile erişilen on binlerce kişi arasında seyahat etmek isteyip de cesaret edemeyen bazen de bu yazıya konu olan otobüsle Avrupa turu yapılır mı? sorusuna cevap bulamayanlar için veriyoruz o reklamları. Yaş aralığı gerekçelerimizi sıralı tam liste olarak lüzum görürsek ayrı bir yazıda ele alırız olmazsa 🙂

Gençler için otobüsle Avrupa turu dendiğinde hem bütçe hem de rota olarak bize bir göz atın diyoruz. Birçok firma kendisini öne çıkarmak için en uygun bütçeli biziz, mutlu on binlerce yolcu vb. aldatıcı ifadelere yer veriyor olabilir. Siz ince eleyip  sık dokuyacak ve en avantajlı, en deneyimli olanı; size keyifli, dolu dolu bir tur programını sorunsuz sunabilecek olanı seçeceksiniz. Bu da sizin sorumluluğunuz… Tabi seçerken de temel kriterlere dikkat edin. Katılımcılar memnun kalmış mı? Instagram Sevgi Seli Öne Çıkarılan Hikayemiz otel seçimleri nasıl? Programda aşırı bir yoğunluk var mı? gibi.

Bu temel kalite kriterlerinin yanında güvenilirlik testi  de gerekiyor ne yazık ki. Kanun gereği bu tür seyahatler sadece TÜRSAB Üyesi acentelerce yapılmaktadır. Tur şirketiniz Türsab Üyesi mi? Sözleşme yapıyor mu? sözleşmede adı geçen firma bilgileri ile ödeme yapacağınız hesap bilgileri birbirini tutuyor mu? daha önce tur iptallerinde özellikle pandemi döneminde iade ödemeleri yapmış mı?

Gençler için otobüsle avrupa turu diye sorduğunuzda google bizi öne çıkarıyor reklamsız. Bu metni görüp SEO çalışması yapan rakipler zorlamazsa biz işte ordayız 🙂 Seçim kararı sizde, bizi tercih ederseniz mutlu oluruz. Ama mottomuz da şöyle bizle ya da bizsiz mutlaka otobüsle Avrupa…

Not: Trenle Avrupa turu da mümkün ancak tren saatlerini iyi ayarlamalı, sürekli valiz (sırt çantası) taşımaya, garlarda beklemeye, seyahatin bu sebeplerle daha uzun sürmesine ve kalış süresine bağlı maliyetlerin de artacağına işaret etmek isteriz. Keza artık o size dilediğiniz gibi trene binme hakkı veren biletlerin de ücretleri aldı başını gitti. Biz o opsiyonu da eledik ama içinizin rahat olması için ona da bir göz atın.

Leave a Comment

Konuşmayı Başlat
Yardım Edebilir Miyiz?
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?