Prag – Gençler Geziyor

Prag

Home > Destinations > Prag

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Ülkenin en uzun nehri olan Vltava Nehri üzerinde bulunan kent, Bohemya’nın merkezinde yer almaktadır. Başkent, geçmişten bugüne Çek Cumhuriyeti’nin kültürel, ekonomik ve politik merkezi olmuştur. Prag, Ortaçağ’dan kalma bir kent olarak dünyanın en güzel şehirlerindendir. Tarih boyunca Golden(altın), hundred-spired (yüz burmalı), the crown of the world (dünyanın kralı) gibi sıfatlara sahip olmuştur. Kent merkezi UNESCO Dünya Kültür ve Doğa Mirası listesinde yer alır.

Prag, tarih ve doğanın iç içe geçtiği global bir kenttir. Kaleler, Prag gettoları, kuleler, meydanlar, galeriler, müzeler, kiliseler ve abideler Prag’ın tarihini, doğasını ve kültürünü yansıtır.

Dünyanın en büyük kalelerinden biri olan Prag Kalesi (570 m yükseklik, 130 m genişlik), ulusal önemi büyük bir eserdir. Çek Cumhuriyeti, Çekoslovakya’nın İmparatorları ve Kralları burada ikamet etmişlerdir. 9. yüzyıldan kalma bu yapı 1918’den bu yana devlet başkanının oturduğu yerdir.

1357 ile 1402 yılları arasında kurulan Charles Köprüsü, Vltava Nehri üzerindeki en eski ve en ünlü köprüdür. Bu köprü, ikisi Lesser Qurater tarafındaki uçta diğeri Eski Kent tarafında olmak üzere, üç kuleyle sağlamlaştırılmıştır. Eski Kent (Old Town) kulesi, gotik mimari tarzıyla dünyanın en görkemli yapılarındandır.

Prag’ın kalbinde yer alan Old Town Hall (Eski Kent Konağı), Eski Kent yetkililerinin kalması için 1338 yılında inşa edilmiştir. Wenceslas Meydanı ve Charles Köprüsü arasında bulunan bu komplekste, gotik Tyn Katedrali ve barok St. Nicholas Kilisesi gibi farklı mimarileriyle dikkatleri çeken çok sayıda yapı bulunur. Astronomik Saat (Prague Orloj), meydanın güney duvarının üzerinde yer alır. Güneş ve Ay’ın konumunu gösteren astronomik kadrana ve takvim kadranına sahip bu saat, her saat başı Hz. İsa’nın 12 havarisinden birini gösterme özelliğiyle kentin en önemli turistik değerlerinden biridir.

Stare Mesto’da yer alan Kukla Kültürü Müzesi (Museum of Marionette Culture), çocuklar ve yetişkinler için, 17. yüzyıldan kalma otantik giysili kuklalara ait sergisiyle dikkatleri çeker.

Prag, her türlü ihtiyaç ve isteği cevapsız bırakmayan, her damak tadına hitap eden, Çek mutfağından müthiş tatların ve her çeşit uluslararası lezzetin yer aldığı geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Farklı fiyat kategorilerinde, özellikle, balık, geyik eti ve vejetaryan yemeklerinin sunulduğu mekanlar kentin her yerini kuşatmıştır. Lahana turşulu et, kavrulmuş et, özel patates salatasıyla sunulan şinitzel, domates ve mantar sosları ile sunulan biftek ve hamur köfteleri, beyaz peynir ve şekerle kaplanmış meyveli hamur tatlısı kentin başlıca geleneksel lezzetleri arasındadır. Kent restoranlarında çok çeşitli mantar ve patates yemekleri, pastanelerinde çeşit çeşit Bohemya kekleri yapılır.

Prag, otantik hediyelik eşyalar ve el sanatlarıyla doludur. Çok sayıda büyük alışveriş merkezi, mağaza Avrupa ve dünya modasını yansıtan ulusal ve uluslararası markaları müşterilerine sunmaktadır. Kent pazarları, insana bambaşka bir alışveriş keyfi yaşatır. Staré Mesto’da yer alan Havelské trziste ve Holesovice’de bulunan River Town Prague – Prazská trznice Holesovice kentin başlıca pazarlarındandır.

Myslbek, Černá růže (Siyah Gül), Vinohradský Pavilon (Vinohrady Pazar Yeri), The Vinoh Palác Flóra, Nový Smíchov ve Metropole Zličín, kentte bulunan çok sayıda alışveriş merkezindendir.

Çek kristali, cam ve porseleni, Çek Kağıt Helvası, Çek boncuk ve mücevherleri, kuklalar, tahta oyuncaklar, geleneksel el sanatları ve Becherovka bitkisel likörü, Prag’dan satın alabileceğiniz ülkeye özgü hediyelik eşyalardandır.

Konuşmayı Başlat
Yardım Edebilir Miyiz?
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?